Rezultate te kerkimit per termin: +Ods +Ekonomike

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.000 / keyword[0] ods / docs[0] 27 / hits[0] 41 / keyword[1] ekonomike / docs[1] 95194 / hits[1] 171607 /
Ndarja e qetë dhe paqësore e Republikës Federative Çeke e Sllovake
  • 2013-10-22

Ndarja e qetë dhe paqësore e Republikës Federative Çeke e Sllovake

Njëzet vjet më parë, dy shtete vendosën ti japin fund bashkëjetesës së vet që pati zgjatur për shumë dekada. Mënyra e ndarjes me marrëveshje dhe pa asnjë konflikt të dukshëm, vijon ta konsiderojë këtë ngjarje një shembull frymëzues për botën Historia Doc. ESAT HETA   Ven

No Pic available
  • 2010-08-28

Kosova kërkon Portin e Shëngjinit dhe hekurudhën deri në Durrës

Skenart Ministri i Transporteve, Limaj: Me Shqiprin na ndajn 17 km hekurudh. Takimi me biznesin kosovar Biznesi kosovar po shikon mundsit e marrjes me koncesion t Portit t Shngjinit, si dhe ka rritur krkesn pr bashkpunim mes dy qeverive pr krijimin e nj linje t prbashkt hekurudhore Prishtin-Durrs.

No Pic available
  • 2010-08-26

Tregtia me BE-në

Qeveria e Kosovës ende nuk i ka marrë rekomandimet përkatëse rreth pyetësorit për marrëveshje tregtare me BE-në Qeveria e Kosovs ende nuk i ka marr rekomandimet prkatse rreth pyetsorit pr marrveshje tregtare me BE-n, t plotsuar n muajin prill t ktij viti, por nj gj e till

Laberion - Top ndrmarrja 2009
  • 2009-12-16

Laberion - Top ndrmarrja 2009

Agjencia pr Mbshtetjen e Ndrmarrjeve t Vogla dhe t Mesme ka shpallur t mrkurn Laberion-in nga Besiana, prodhues i lngjeve nga pemt dhe perimet, si ndrmarrjen m t mir t vitit 2009, n mesin e 56 ndrmarrjeve q kan konkurruar pr mimin Top Ndrmarrja 2009. N mesin e 13 ndrmarrjeve m t suksesshme juria e

N CEFTA,  rrezikohet kryesimi
  • 2009-12-06

N CEFTA,  rrezikohet kryesimi

Kosova po hyn n vitin 2010 pa e zgjidhur problemin e prfaqsimit si pjes e Marrveshjes pr Tregti t Lir t Evrops Qendrore. Nse nuk gjendet ndonj zgjidhje deri n vitin tjetr, prfaqsuesit e bizneseve alarmojn se shteti m i ri rrezikon ta humb kryesimin e CEFTA-s n vitin 2011. Serbia, e cila kryeson kt

Institucionet e mitos
  • 2009-12-03

Institucionet e mitos

Shrbimi Doganor, zyrtart e Prokurimit dhe ata t Administrats Tatimore jan institucionet ku dhnia e mitos sht e domosdoshme. Kshtu ka vlersuar Oda Ekonomike Amerikane n nj raport t lshuar pr problememet e bizneseve n Kosov q ua shkakton dhnia e mitos. Shrbimi doganor, zyrtart e Prokurimit, si dhe at