Rezultate te kerkimit per termin: +Odiseut

Meta: total 44 / total_found 44 / time 0.000 / keyword[0] odiseut / docs[0] 44 / hits[0] 62 /
Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti
  • 2017-03-02

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti

Sadedin Mezuraj Pas një izolimi gati gjysëmshekullor, në fillim të viteve 90-të Shqipëria përjetoi big bang-un e emigracioneve masive. Ekzili, si narrativë biblike dhe metaforë, nënkupton një çarje, një dalje dhe çvendosje drejt një shtegu të ri, në kërkim të tokës së premuar. P

DEMONËT/ 10 gjykatësit e të vdekurve në mitologjinë e lashtë
  • 2016-10-30

DEMONËT/ 10 gjykatësit e të vdekurve në mitologjinë e lashtë

Para lindjes së filozofisë si një njohuri më racionale të të menduarit kolektiv, në Greqinë e lashtë Antike, dominonte një sistem gjithëpërfshirës mitologjik, i cili funksiononte në mënyrë të përsosur, dhe për nivelin e vetëdijesimit kolektiv të asaj kohe, ajo ka dhënë një ko

No Pic available
  • 2016-07-13

Kandidi në shtrat me Artemisian

Jon LEKA Pikturë e Karel van Mander III (1606-1670)e bazuar në romanin e Heliodorit. Ajo kishte vendosur të jetojë e privuar nga dashuria. Priftëresha Kariklea natë-ditë i shtrihej pranë këmbëve të mermerta Artemisias, perëndeshës së fëmijëve dhe grave që t’i shpëtojë të fu

No Pic available
  • 2016-07-11

Udhëtimi përmes letërsisë kah?

Ballsor HOXHA Është një thënie në Zen Budizëm, dhe ajo thotë se të kesh njohur një gjë në tërësi, e ke njohur tërë universin. Ndërsa në anën tjetër, ka shumë momente te njeriu dhe njerëzimi kur duam, dëshirojmë dhe kemi nevojë të jemi tjetërkund nga aty ku qëndrojmë ose

No Pic available
  • 2016-06-11

Histori: Çfarë ka ndodhur më 11 qershor?

1184 pes Lufta trojane: Troja shkatërrohet dhe digjet – kjo datë sipas përllogaritjeve nga Eratosthenes. Në mitologji, Lufta e Trojës u zhvillua kundër qytetit të Trojës nga Achaeans pasi Parisi i Trojës rrëmbeu Helenën nga burri i saj Menelaus, mbret i Spartës. Historia e kësaj

Personazhet në gijotinë ose programimi fatal i qenies
  • 2016-06-06

Personazhet në gijotinë ose programimi fatal i qenies

Ese nga Jon LEKA Në fund ata të gjithë vdesin: të (vetë)helmuar, të (vetë)vrarë, të djegur ose të varrosur për së gjalli. Ky është fati i shumicës absolute të personazheve, që popullojnë kryeveprat e letërsisë universale. Dhe natyrisht, specia humane e rritur dhe formuar me kët

Gargujt, dëshmitarët e gurtë të katedraleve
  • 2016-05-24

Gargujt, dëshmitarët e gurtë të katedraleve

Njeriu që vinte nga Shqipëria dhe kërkonte gargujt… Luan Rama Skisha menduar kurrë për gargujt… Para tyre kisha qenë gjithnjë indiferent. Figura të çuditshme, të ftohtë, herë-herë diabolikë. Kur isha fëmijë më ndillnin frikë. Më ngjanin me magjistarë të tjet