Rezultate te kerkimit per termin: +Ohri

Meta: total 408 / total_found 408 / time 0.000 / keyword[0] ohri / docs[0] 408 / hits[0] 562 /
Dy Dinozaurët e Riza Lahit
  • 2017-01-29

Dy Dinozaurët e Riza Lahit

Shkrim-homazh në 3-vjetorin e ndarjes nga jeta të një piloti dhe shkrimtarit të njohur Bashkim Koçi Mbaj mend se kur ishim fëmijë bëheshim tjetër gjë kur shikonim të kalonte ndonjë aeroplan në qiell. Qenia jonë për një çast bashkëbisedonte me qiellin, kupolën e kaltër që na qën

Një histori e rrallë mes Enver Hoxhës, Myslym Pezës dhe kryeministrit kuisling të 44-s
  • 2017-01-01

Një histori e rrallë mes Enver Hoxhës, Myslym Pezës dhe kryeministrit kuisling të 44-s

Kompromiset e forta nuk janë një dukuri e politikës së viteve të fundit në Shqipëri. Duket se ato kanë ekzistuar edhe në kohë apo mes njerëzve që pak kujt do i shkonte në mendje.  Një histori e panjohur më parë, ku një ish-luftëtar antifashist i spikatur Myslym Peza, ka mbajtu

Faleminderit të dashur tradhëtarë
  • 2016-12-12

Faleminderit të dashur tradhëtarë

Nga Marin Mema Keni kohe qe ”rregjeni” duke folur per te drejtat e shqiptareve ne Fyrom kur ne fakt keni punuar vetem kunder interesave te tyre. Keni blere e shitur vota, interesa, keni masakruar, ushtruar presion, shkarkuar e emeruar shqiptare ne emer te xhepave tuaj. Jeni ndare e s

FALEMINDERIT TË DASHUR TRADHTARË
  • 2016-12-12

FALEMINDERIT TË DASHUR TRADHTARË

Marin MEMA Keni kohe qe rregjeni duke folur per te drejtat e shqiptareve ne Fyrom kur ne fakt keni punuar vetem kunder interesave te tyre. Keni blere e shitur vota, interesa, keni masakruar, ushtruar presion, shkarkuar e emeruar shqiptare ne emer te xhepave tuaj. Jeni ndare e shperndare aq shume sa

No Pic available
  • 2016-12-01

Çfarë ka ndodhur më 1 dhjetor?

1083 – Lindi Anna Komnena, historiane bizantine, bija e perandorit Aleks Comnenus dhe e Irena Dukas. Ana komplotoi që i vëllai të mos e merrte fronin; por u zbulua dhe së bashku me të ëmën mbyllen në manastir, ku Anna kaloi jetën e saj dhe shkroi historinë prej 8 vëllimesh e njohur

INTERVISTA/ Vrasja e ballistëve, flet nipi i Myslym Pezës: Ju tregoj sherrin me Mehmet Shehun
  • 2016-11-07

INTERVISTA/ Vrasja e ballistëve, flet nipi i Myslym Pezës: Ju tregoj sherrin me Mehmet Shehun

Nipi i Myslym Pezës, komandantit të çetës dhe batalionit të Pezës, Sokol Peza, tregon se korrieri që ishte nisur për të urdhëruar ndalimin e masakrës me ballistët në Lushnjë e vranë njerëzit e Hamit Matjanit. Ai tregon historitë e treguara nga i ati, Skënder Peza, se si Myslym P

75 arsye pse Shqipëria është vend i bekuar nga Zoti
  • 2016-10-28

75 arsye pse Shqipëria është vend i bekuar nga Zoti

75 arsye për të udhëtuar në Shqipëri. Menjëherë! Nga Allison Green* Për një kohë të gjatë, Shqipëria ka qenë injoruar si destinacion turistik. E kuptoj. Vendit i është dashur të ringrihet. Për vite me radhë, Shqipëria ishte nën një prej regjimeve komuniste totalitare më shtyp