Rezultate te kerkimit per termin: +Ohri

Meta: total 400 / total_found 400 / time 0.000 / keyword[0] ohri / docs[0] 400 / hits[0] 554 /
No Pic available
  • 2016-10-14

Ditmir Bushati bën realitet premtimin e Pollos për shqiptarët e Ukrainës. Ja historia e mrekullueshme!

Shqiptarët e Ukrainës, kanë lënë Shqipërinë 300 vjet më parë, por nuk kanë humbur gjuhën. Flasin shqipen e vjetër dhe kanë mall për Shqipërinë. Rudina Xhunga, ka sjellë nëpërmjet emisionin Shqip, dëshminë e parë televizive për ta në vitin 2007. Ja çfarë tregoi për drita

Vjen per turizem ne Shqiperi makina perplas per vdekje turistin cekFOTO
  • 2016-09-16

Vjen per turizem ne Shqiperi makina perplas per vdekje turistin cekFOTO

 br Aksidenti me vdekje ne aksin Elbasan Peqin i ka marre jeten nje shtetasi cek Ky i fundit humbi jeten pasi u perplas nga nje makine Sipas policise shtetasi i huaj kishte ndaluar se bashku me disa ceke te tjere ne ane te rruges per te kryer nevojat personalebr br Ndersa po tentonte te kalont

Humb jeten turisti cek
  • 2016-09-16

Humb jeten turisti cek

brbrNje turist cek ka humbur jeten mbremjen e se enjtes pasi u perplas nga nje makine ne momentin qe tentonte te kalonte rrugen Ngjarja ndodhi ne afersi te Paprit ne Elbasan Viktima eshte Stanislav Pitrun 69-vjec Sipas policise ai ka zbritur nga mjeti tip mercedes benz minibus me te cilin udhetonte

Historiografia e re shqiptare, peng i qasjeve të vjetra
  • 2016-09-16

Historiografia e re shqiptare, peng i qasjeve të vjetra

Intervistë me historianin Ylber Hysa mbi studimin e tij më të fundit Shqiptarët dhe të tjerët, për të shkuar tej në histori, në një rrëfim mbi betejat ikonoklaste në shekullin e XII, truallin e fortë kristian deri tek procesi i asimilimit në mysliman dhe debatet mbi asimilimin e ortod

No Pic available
  • 2016-09-15

Elbasan, aksidentohet për vdekje 69-vjeçar nga Çekia

Një shtats nga Çekia ka humbur jetën pasi u  aksidentu në aksin rrugor Elbasan-Peqin. Ngjarja ka ndodhur pasiden e së enjtes ku 69-vjeçari Stanislav Pitrun u godit nga një mjet që drejtohej nga një 23 vjecar shqiptar. Shtetasi cek Stanislav Pitrun i datelindjes 01.03.1947 ka qene duke ud

No Pic available
  • 2016-09-08

Të kujt janë 100 kafkat në Dardhë të Kërçovës?

Në ditën e katërt të hetimeve, Prokuroria e Përgjithshme ka mbyllur qasjen te shpella afër vendit të quajtur "Dardha" në afërsi të fshatit Baçisht të Kërçovës, ku ditë më parë, një ekip speleologësh italianë gjetën mbetje të shumta mortore dhe rreth 100 kafka njerëzish.

The Guardian: Ja pse ia vlen të vizitoni Tiranën dhe Prishtinën
  • 2016-09-05

The Guardian: Ja pse ia vlen të vizitoni Tiranën dhe Prishtinën

The Guardian liston Tiranën dhe Prishtinën mes qyteteve europiane ku mund të kalohen pushime të mrekullueshme. Në shkrimin e The Guardian thuhet se këto qytete mund të mos jenë të pasura kulturalisht, por ia vlen të vizitohen në fundjavë. Tirana përshkruhet si qyteti i argëtimit, vend