Rezultate te kerkimit per termin: +Oliver +Jens +Schmitt

Total: 69
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:44.180Z

Oliver Schmitt: Në Shqipëri ka një nostalgji amnezike për komunizmin, duan të rehabilitojnë Enverin

Oliver Jens Schmitt, historiani zviceran  që hapi shumë polemika me botimin me  për Skëndërbeun, vjen me një konstatim për Shqipërinë e sotme, të cilën e sheh të lidhur ngushtë me enverizmin jo vetëm tek brezi i vjetër, por si një traumë që po u përcillet edhe brezave të rin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:37.314Z

Skënderbeu dhe absurditetet lapidare të Oliver Schmitt

Parathënie Njëqind e ca vjet më parë, Kryeministri demokrat frëng, Georges Clemenceau, i cili e udhëhoqi Francën në fitoren e Luftës së Parë Botërore, ka dhënë këtë parabolë dialektike për demokracinë: kur demokracinë e shoh pranë diktaturës më duket e bukur; kur demokracinë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:57.733Z

Historia e shqiptareve sipas Schmitt-it

Botohet ‘Historia e shqiptarëve’, libër ky me shkrime të historianëve dhe studiuesve të huaj të çështjes shqiptare. Libri vjen nën kujdesin e historianit të njohur Oliver Jens Schmitt dhe Eva Anne Frantz. Një numër i historianëve, albanologëve dhe studiuesve të çështjes sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.863Z

Vjen i shqipëruar "Skënderbeu"

Oliver Jens Shcmitt, do të prezantojë "Skënderbeun" në gjuhën shqipe. Vepra e profesorit të historisë së Evropës Juglindore, pranë Universitetit të Vjenës, vjen e shqipëruar prej Ardian Klosit. "Skënderbeu" është monografia e dytë e madhe për Arbërinë e shekullit 15, shkruar prej

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:40.111Z

Nga “demitizimi” i Skënderbeut… te “shmitizimi” i Schmitt-it

Prof. Dr. Matteo Mandala* Organizatorët e Kongresit Ndërkombëtar të Albanologjisë me titull Skanderbeg vivo (“Skënderbeu i gjallë”), të zhvilluar në Leçe më 12 dhe 13 mars 2009, profesorë të shquar të Universitetit të Salentos, kishin vënë në qendër të deba

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:44.410Z

Schmitt: Shqipëria nuk guxon të flasë për komunizmin. Libri i Fevziut, anekdotik

Share Oliver Jens Schmitt, profesor i historisë së Europës Juglindore në Universitetin e Vjenës, në një shkrim të gjatë në Neue Zuercher Zeitung, shkruan se nëse të gjitha vendet e Europës Lindore kanë nisur të bëjnë një përpunim faktik dhe moral të komunizmit, Shqipëria nuk g

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.901Z

Droga e markës “Skënderbeu”

Autori i Lajmit: Nga Enver Robelli Heroi i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, mbetet një figurë e panjohur. Për çdo qen të Papës Piu II dihet më shumë se sa mbi disa komandantë mesjetarë të Ballkanit, nënvizon Oliver Jens Schmitt, historiani zviceran, i cili ka shkruar biografinë e parë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama