Rezultate te kerkimit per termin: +Onufrit

Total: 451
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.766Z

Archaelogy shkruan për vjedhjen e Onufrit

Gazeta ShqipRevista e famshme amerikane “Archaeology” e botuar nga Instituti Amerikan i Arkeologjisë ka botuar në numrin e prill/majit një artikull mbi dëmtimin e afreskeve të famshme të Onufrit. Kjo revistë me mbi 3 milionë kopje, më e madhja në botë i dedikon një shkrim pro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.171Z

Mustafa Arapi: Në gjurmët e Onufrit

Ikonografia nuk është më vetëm pjesë e punës së tij restauruese, por edhe studimore. Onufri Qiprioti e tashmë Onufri i madh janë subjekte të një studimi të vazhdueshëm. Ndërkohë, Arapi nuk harron të ngrejë edhe njëherë shqetësimin e fondit të ikonave të Muzeut Kombëtar që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.486Z

Mrekullia e Onufrit...te "Quo Vadis"

Nga Ben Andoni Prej kohesh, Klement Zoraqi, nje piktor i kryeqytetit, ne bashkepunim me koleget e tij italiane Antonia Moretti dhe Sabina Broggini kishin punuar per kete projekt. Te pazeshem, ne projektin e tyre, ata vendosen qe ta sjellin per publikun e ngushte kryeqytetas ditet e fundit ne mjedise

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:15.444Z

Afresku i demtuar i Onufrit ne laborator

Këto janë pjesët e mbetura nga afresku i Onufrit dëmtuar dy javë më parë në kishën e Shën e Premtes në Valsh të Elbasanit. Ekspertët e artit pranë Institutit të Monumenteve, janë duke përgatitur projektin për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:48.294Z

Kisha e Shelcanit, degradojnëafresket e Onufrit, i mbulon myku

Të tjera rreth shkrimit Katër precedentët/ FOTO Gomerët në Kishën e Vunosë TIRANE - Afresket e Onufrit në kishën e Shelcanit në Elbasan po shkojnë drejt degradimit. Duke parë veprat e piktorit të famshëm të Mesjetës, duket se e kuqja e tij okër është zbehur. Lagësht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:10.338Z

“Limonët” e Onufrit

21/12/2008  Vetëm pak ditë e ndajnë “Onufrin” nga ekspozimi i tij i radhës. Këtë vit, nën kurimin e profesorit italian të fenomenologjisë Riçardo Caldura, ekspozita do të çelet më 22 dhjetor. Një varg i Gëtes (“A e dini vendin ku lulëzojnë limonët?”) ka qenë frym

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.404Z

Kisha e Shelcanit ruan afresket e Onufrit

08/01/2005  Kisha e Shelcanit ruan afreske të Onufrit Zona e Shpatit në rrethin e Elbasanit ruan vlera të rralla të historisë dhe artit antik shqiptar. Në këtë zonë, përgjatë rrugës Elbasan-Gjinar, ndodhet kisha e Shelcanit, një godinë njëkatëshe në të cilën ruhen afres

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama