Rezultate te kerkimit per termin: +Opers

Meta: total 48 / total_found 48 / time 0.000 / keyword[0] opers / docs[0] 48 / hits[0] 92 /
No Pic available
  • 2012-07-15

Redon Makashi: Tetori do te riktheje "Tre musketjeret" ne skene Yllka Selita

Duket se ai nuk di te ndalet, Sa me shume cmime te marre aq me shume i rritet deshira per te punuar dhe krijuar. Ky eshte kengetari me i suksesshem i viti Redon Makashi, i cili vjen ne nje interviste per suplementi Summer Time ne gazeten "Koha Jone". Gjithcka filloi me marrjen e cmimt te pare ne fes

Operat e vecanta ne skenen e TOB
  • 2012-05-31

Operat e vecanta ne skenen e TOB

Pjesë nga operat më të mira shqiptare si „Lulja e Kujtimit“, Borana“, Fundi i golemeve“, opera „Arberesha“ u ngjitën në skenë nga solistët e Teatrit të Opers në kuadeër te 100 vjetorit te pavaresise koncerti udh&e

No Pic available
  • 2010-08-29

HafenCity, sfida e re e Hamburgut

Hamburgu sht nj nga qytetet m t bukura n bot q t ofron prvese pamjes natyrore edhe gjithka tjetr t strholluar t stisur nga dora e njeriut. Lagjja e re e ktij qyteti pritet q t jet nj nga projektet m t mdha urbanistike t bots. Por a do t jet i suksesshm? Arkitektt dhe inxhiniert e ktij projekti gjiga

No Pic available
  • 2010-08-28

Silvano, opera në Apoloni

Projekti Vepra vjen si bashkpunim i tri shteteve N odeonin e Apolonis, m 2 shtator, ora 20.00, do t shfaqet premiera e opers “Silvano” t kompozitorit t mirnjohur italian Pietro Mascagni. Vepra sht nj bashkprodhim trepalsh shqiptaro-italiano-grek. Kjo oper do t jepet premier fal nj proje

No Pic available
  • 2010-08-23

Vikena Kamenica, një Rozinë e dashuruar në Francë

Mexosopranoja shqiptare interpreton n opern “Berberi i Seviljes” n Festivalin e Sedieres. N rolin e Rozins n nj produksion ndrkombtar, Kamenica merr vlersimin e publikut dhe t kritiks franceze. Mexosopranoja tregon emocionet e premiers Mexosopranoja shqiptare po prjeton nj prvoj francez

No Pic available
  • 2010-08-23

Një grup indian, në Tiranë, për Nënë Terezën

“Rruga e jets” do t jet koncerti q do t prmbyll m 18.30 n Teatrin e Opers aktivitetet q do t organizohen m 26 gusht pr t kremtuar 100-vjetorin e lindjes s Nn Terezs. Programi prmban muzik shqiptare, muzik religjioze nga kompozitor t njohur botror dhe nj grup indian q do t sjellin muzikn

No Pic available
  • 2010-08-16

Sopranoja Mula në tetor në Tiranë

Sopranoja Inva Mula, dirigjenti Ermir Krantja, tenori Josif Gjipali jan disa nga artistt e njohur shqiptar, me t cilt Teatri Kombtar i Opers dhe Baletit do t hap siparin e sezonit artistik tetor-dhjetor 2010. Nga data 1 deri m 6 tetor n skenn e ktij teatri do t ngjitet premiera e