Rezultate te kerkimit per termin: +Opusi

Total: 57
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.600Z

Retro/Histori: 14 tetor 1894 E.E. Cummings

Edward Estlin Cummings, poet, piktor, eseist dhe dramaturg amerikan, i njohur si E.E. Cummings, u lind më 14 tetor 1894. Opusi i veprës së tij përfshin 2 900 poezi, dy romane autobiografike, 4 drama, disa ese dhe një numër pikturash e skicash. Ai mbahet si një prej zërave më të fortë të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:19.112Z

Grupi Gjurmët publikon këngën e re (Video)

Rock Grupi i njohur shqiptar “Gjurmët” sot publukuan këngën e tyre të re në bashkëpunim me këngëtaren nga Shkodra Violeta Zefi. “Nuk asht kange e jona, asht nji kange qe na e perzgjodhem nga opusi i kompozitorit Prenk Jakova. Quhet "Syni

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:01.706Z

Vepra e plote postum e Ali Podrimjes prezantohet ne Tirane

Gati një vit pas vdekjes së poetit Ali Podrimja Akademia e Shkenca dhe e Arteve të Kosovës boton veprën e tij të plotë që e prezantoi dje në Tiranë në një mjedis të mbyllur akademikësh. Janë vargje të Ali Podrimjes nga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.166Z

Druri “i pakuptueshëm” i Jetës

Polemika e parë e madhe që shpërtheu në mesin e gazetarëve të akredituar në Festivalin e Cannes, çuditërisht, nuk kishte të bënte me seksin, as me politikën, e as me luftën, por me filmin e shumëpritur “The Tree of Life”, të regjisorit Terrence Malick, njërit prej artistëv

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:40.102Z

Hapet në Shkup Panairi Ndërkombëtar i Librit

Në Shkup, në sallën e madhe të panaireve, është hapur dje Panairi i 21-të Ndërkombëtar i Librit, me pjesëmarrjen e shtëpive botuese nga Maqedonia, Shqipëria, Serbia, Bullgaria etj. Në këtë manifestim të madh kulturor që është organizuar nga Shoqata e Botuesve dhe Shkrimtarëve të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.951Z

Prishtinë, përkujtohet aktori Bekim Fehmiu

Aktorë e personalitete të jetës publike e politike përkujtuan në ambjentete e kinemasë ABC në Prishtinë aktorit e madh shqiptar me famë botërore Bekim Fehmiu. “ Kjo letër është testament i babës të cilën e kam gjetur në dhomën e tij. Kisha pasur dëshirë t’jua l

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.464Z

Kelmendi, “Krenaria e Qytetit”

Nga Express më 26 dhjetor 2010 në ora 11:38 Në ditëlindjen e tij të 80-të, letrari, publicisti dhe gazetari me origjinë nga Rugova e Pejës, Ramiz Kelmendi, është nderuar të shtunën nga Komuna e Pejës me çmimin “Krenaria e Qytetit”, për kontributin e dhënë në shërbim t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama