Rezultate te kerkimit per termin: +Oqeanin +Arktik

Total: 31
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:49.063Z

OKB: Rusia pretendon territor në Oqeanin Arktik

Rusia e ka paraqitur një kërkesë në Kombet e Bashkuara për territore të mëdha në Oqeanin Arktik. Ministria e jashtme ruse ka njoftuar sot se Moska i kërkon 1.2 milionë metra katrorë të Detit Arktik, shkruan rel. AdPlatformZone = {id: "549fc

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:07.386Z

Gjendet anija e zhdukur në Arktik para 171 vjetësh

Hulumtuesit kanë gjetur anijen HMS Terror, që është anije e dytë britanike, e zhdukur në ekspeditën Franklin të vitit 1845. Dy anije të Britanisë ishin nisur përmes Pasazhit Verior të Kanadasë për në Arktik. Zyrtarët nga Fondacioni Kërkimor i Arktikut, një grup pirvat që ishte dë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:34.328Z

Në Arktik shënohen temperaturat më të larta në histori

Dimri i këtij viti ka qenë më i nxehti në Arktik, kanë raportuar shkëncëtarët amerikanë dhe ata rusë në studime të ndara. Instituti amerikan për çështje të motit dhe kryesisht të borës, ka raportuar më 6 mars se dimri në Arktik gjatë muajit dhjetor, janar dhe shkurt ka shënuar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.184Z

Princi Harry zhytet në Arktik

Nga Express më 31 mars 2011 në ora 17:00 “Ec me të plagosurit”, organizata që merret me mbledhjen e fondeve për ushtarët invalidë të luftës, shpreson se do të arrijë qëllimin e saj – të jenë ushtarët e parë me këmbë të amputuar, të cilët do të ngjiten “n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:23.314Z

Retro/ Histori: 25 shtator 1513 Balboa arrin Oqeanin Paqësor

Vasco Núñez de Balboa arrin në oqeanin që më vonë do të njihet si Oqeani Paqësor. Vasco Núñez de Balboa lindi në vitin 1475 dhe vdiq në vitin 1519. Ai ishte një esklorator spanjoll dhe u bë i pari europian që udhëhoqi një ekspeditë në kërkim tyë Botës së Re. Pas udhëtimit të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:29.659Z

Këshilli Arktik në Suedi, moratorium kundër shpimeve në det

KIRUNA- Përfaqësues nga Kombet e Këshillit të Arktikut janë mbledhur në qytetin verior të Suedisë, Kiruna, për të diskutuar se si të parandalojnë shkrirjen e detit akullnajor në Oqeanin Arktik. Ndër të tjera, këshilli do

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:49.325Z

Pas Krimesë, Putin kërkon të marrë Polin e Veriut

I pakënaqur me plaçkën që i mori Ukrainës, presidenti Rus Vladimir Putin tashmë ka një tjetër objektiv, edhe më të guximshme, që është një e madhe e Arktikut. Rusia ka pasur gjithmonë interes për Arktikun, i cili mendohet të ketë rezerva të mëdha të naftës, gurë të çmuar dhe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama