Rezultate te kerkimit per termin: +Organizatave +Joqeveritare

Meta: total 959 / total_found 959 / time 0.002 / keyword[0] organizatave / docs[0] 8089 / hits[0] 9660 / keyword[1] joqeveritare / docs[1] 2986 / hits[1] 3345 /
OSBE dënon "shtypjen" e mediave dhe OJQ-ve në Rusi
  • 2015-02-24

OSBE dënon "shtypjen" e mediave dhe OJQ-ve në Rusi

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Mediave, Dunja Mijatoviq tha se "shtypja e vazhdueshme" e mediave dhe organizatave joqeveritare në Rusi "rrezikon më tutje" situatën e lirisë së mediave. Përmes një deklarate më

Vdekja e 7 vjeçares Pamela Jahja/ Babai ka shitur dy apartamente, ka refuzuar të tretin dhe vendin e punës
  • 2015-02-23

Vdekja e 7 vjeçares Pamela Jahja/ Babai ka shitur dy apartamente, ka refuzuar të tretin dhe vendin e punës

Jonida Hitoveizi  Babai i vajzës 7 vjeçare,  që vdiq javën e shkuar ka qenë pronar i dy banesave në qytetin e Laçit, të cilat i ka shitur si dhe ka refuzuar punët e ofruar nga Zyra e Punës në kërkim të një pune më të mirë. Gazeta Tema, e cila nisi të verifkonte rastin e bërë

Rreth 1.200 gra raportuan për dhunën në familje gjatë vitit 2014
  • 2015-02-22

Rreth 1.200 gra raportuan për dhunën në familje gjatë vitit 2014

Numri më i madh i viktimave të dhunës familjare janë gratë. Ato në të shumtën e rasteve janë viktima të dhunës psikike, fizik dhe seksuale, tregojnë të dhënat e Policisë së Kosovës. E në Kosovë, dhuna ndaj grave lidhet me kushtet socio-ekonomike, varfërinë dhe papunësinë si d

Gjatë një viti në Kosovë rreth 1000 gra raportojnë dhunën në familje
  • 2015-02-22

Gjatë një viti në Kosovë rreth 1000 gra raportojnë dhunën në familje

Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, numri më i madh i viktimave të dhunës familjare janë gratë. Në të shumtën e rasteve, ato janë viktima të dhunës psikike, fizike dhe seksuale. Në Kosovë, dhuna ndaj

Javën e ardhshme nis vala e kthimit të migrantëve ilegal
  • 2015-02-21

Javën e ardhshme nis vala e kthimit të migrantëve ilegal

Zyrtarët e institucioneve të Kosovës, kanë paralajmëruar se nga fillimi i javës së ardhshme do të nisë kthimi i të gjithë atyre qytetarëve të Kosovës që ilegalisht kanë arritur në vendet e Bashkimit Evropian, shumic

Migrimi një fenomen i çuditshëm që po ndodhë në Kosovë
  • 2015-02-19

Migrimi një fenomen i çuditshëm që po ndodhë në Kosovë

Ikja e kosovarëve në drejtim të vendeve të Evropës në kërkim të azilit është diçka e çuditshme që po ndodhë në Kosovë dhe se nuk janë kushtet ekonomike domosdoshmërisht arsye për të ikur nga vendi, ka thënë ambasadori i Holandës, Robert Bosch. Ai gjatë një debati për migri

Lufta për trashëgimin në Ballkan dhe zakonet e vjetra
  • 2015-02-07

Lufta për trashëgimin në Ballkan dhe zakonet e vjetra

Në shoqëritë patriarkale pasuria tek femrat bartet vetëm se formalisht Në seancat lidhur me trashëgiminë në Ballkan kanë përparësi meshkujt, pa marrë parasysh përkatësinë fetare ndërkohë që femrat përpiqen që ta luftojnë diskriminim dhe padrejtësitë lidhur me të drejtën