Rezultate te kerkimit per termin: +Organizatort

Meta: total 75 / total_found 75 / time 0.000 / keyword[0] organizatort / docs[0] 75 / hits[0] 94 /
“Peza n’fest” me partizanë dhe partizane...e muzikë DJ
  • 2014-09-13

“Peza n’fest” me partizanë dhe partizane...e muzikë DJ

TIRANE- Dita historike e Konferencës së Pezës, 16 Shtatori po afron. Për të përkujtuar këtë ngjarje të ndodhur 70 vjet më parë, do të  zhvillohet një festë zyrtare në shtëpinë historike ku u mbajt për herë të parë kjo konferencë. Më 16 shtator 1942 u mbajt Konferenca e Pezë

No Pic available
  • 2014-01-01

2014, mbarë bota përshëndet fillimin e Vitit të Ri

N mbar botn njerzit e prshndetn ardhjen e Vitit t Ri 2014 me spektakle fishekzjarrsh. Viti 2014 u përshëndet fillimisht nga banorët e shtetit ishull, Samoa dhe në ishujt Linie të Kiribatit. Në orën 01:00, sipas orës së Evropës Qendrore. Samoa dy vjet më parë hyri në histori, sepse kanë

No Pic available
  • 2013-09-25

Regjisorët, “leksione” kundërdhunës në familje

TIRANË - Mbizotëron dhuna në familje dhe sigurisht mesazhet duken si “leksione” kundër saj. Edhe pse në Shqipëri nuk janë tipike rastet ekstreme të dhunës dhe ndrydhjes së fëmijëve në familje, festivali i Filmit për t&

No Pic available
  • 2013-02-19

Berlinalja e 63-të, fituesit në garën e 19 filmave

TIRANE - Drama e jetës rumune e trajtuar në filmin “Child’s Pose” ka triumfuar në festivalin e filmit në Berlin. Regjisori Calin Peter Netzer është kthyer në shtëpi me trofeun “Ariu i Artë”. Fabula e kësaj drame trajton

No Pic available
  • 2010-09-02

Aroma e Adriatikut, 100 vjet më parë

Opera Silvano, e shkruar në vitin 1895 (115 vjet më parë) nga Mascagni me porosi të shtëpisë botuese Sonsogno, e cila ia kishte propozuar kompozitorit këtë porosi, si një temë që zhvillohet në një qytet bregdetar, ku dallohet aroma e Adriatikut, pas asaj rusticane të kryeveprës Cavall

No Pic available
  • 2010-09-02

Ndryshime në lojërat e fatit, makinat elektronike të flasin shqip

Qeveria miratoi dje disa shtesa në ligjin e lojërave të fatit Makinat elektronike, ku shum shqiptar provojn t luajn dhe vn n loj fatin e tyre, ktej e tutje duhet t jen n gjuhn shqipe. Lojrat e ofruara prej tyre do t ken t gjith shpjegimin n gjuhn shqipe. Ky sht nj kriter i r

Çelet festivali i teatrit ballkanik
  • 2010-09-02

Çelet festivali i teatrit ballkanik

Ka startuar te merkuren ne mbremje festivali me i ri i teatrove ne Shqiperi e pikerisht festivali i teatrit ballkanik. Ka qene pikerisht trupa shqiptare e teatrit me Pirandello dhe “6 personazhe e tij qe kerkojne autor” te cilet kane celur festivalin ne teatrin kombetar ne Tirane. I ko