Rezultate te kerkimit per termin: +Orkestra

Total: 1443
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.033Z

Themelohet Orkestra Filarmonike Mbarëshqiptare

Nga Express më 10 prill 2011 në ora 12:59 Orkestra e parë Filarmonike Mbarëshqiptare u themelua të shtunën ligjërisht dhe si qëllim kryesor ka nxitjen dhe bashkëpunimin kulturor mes artistëve nga gjithë trevat shqiptare, ndërkohë që koncerti i radhës pritet në vjeshtën e këtij v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.966Z

Ngrihet Orkestra Filarmonike Mbarëshqiptare

Instrumentistë e muziktarë të Qendrës Artistike kanë themeluar institucionin më të ri kulturor mbarëkombetar, “Orkestra Filarmonike Mbarëshqiptare”, institucion i cili është regjistruar tashmë edhe në gjykatën e rrethit në Tiranë sipas të gjitha normave të ligjeve në Republik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:59.070Z

Krijohet Orkestra Filarmonike Mbarëshqiptare

Qendra Artistike “Orkestra Filarmonike Mbarëshqiptare” u themelua nga artistët Desar Sulejmani (Gjermani), Baki Jashari (Kosovë), Blerim Grubi (Maqedoni), Isak Shehu (Shqipëri), Sihana Badivuku, (Kosovë), Fatos Lumani (Maqedoni), Pjeter Guralumi dhe Bujar Alliu (Shqipëri).Ndër qëllimet e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.355Z

Orkestra shqiptare hap Festivalin e Dubrovnikut

Orkestra Simfonike e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit do të çelë Festivalin Ndërkombëtar të Operës në Dubrovnik, që këtë vit do ti kushtohet tenorit të mirënjohur kroat, Tino Pattiera. Tino Pattiera ishte një nga këngëtarët më të mëdhenj popullorë në shtëpitë e oper

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.622Z

Orkestra izraelite, kompozitori nazist

Orkestra Kamertale e Izraelit do të thyejë traditën, duke luajtur veprat e kompozitorit të preferuar të Hitlerit, Richard Wagner, në Bayreuth, të Gjermanisë. Nga Express më 26 korrik 2011 në ora 17:23 Gjatë Festivalit të Wagnerit në Bayreuth, Roberto Paternostro do të dirigjojë t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.965Z

Youtube rilind orkestra sinfonike

Pas daljes se befasueshme ne 2009-en ne Carnegie Hall te New York YouTube Symphony Orchestra do te kthehet serish. Koncerti boteror do te jete vitin e ardhshem ne Sydney Opera House.Per here te dyte orkestra virtuale e ngritur fale web-it do te behet reale.96 muzikantet do te zgjidhen pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.142Z

Davidi orkestra nen regjim

Muzikanti e kompozitori David Tukici ne detyren e Drejtorit Artistit te Orkestres Simfonike te RTSH-se ka prioritet venien ne pune te studiove te regjistrimit rinovimin e instrumenteve vleresimin e veprave shqiptare Ne fillim te tetorit muzikanti dhe kompozitori David Tukici eshte emeruar Drejtor

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama