Rezultate te kerkimit per termin: +Orwell

Total: 130
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:08.140Z

Ku u lind Orwell

Mbase s’ka mbetur kush pa dëgjuar për autorin e veprave “1984”, apo “Ferma e Kafshëve”, megjithëse në pyetjen se ku është i lindur Goerge Orwell pakkush e di përgjigjen e saktë. Orwell u lind në Motihari, në Indi. Atje ende qëndron shtëpia e tij e lindjes - e br

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:15.251Z

Hitchens udhëheq për çmimin Orwell

I ndjeri Christopher Hitchens është njëri prej tetëmbëdhjetë autorëve të përzgjedhur për çmimin Orwell për të shkruarit politik.Një libër i shkruar nga i ndjeri Christopher Hitchens është duke udhëhequr konkurrencën për çmimin Orwell të këtij viti për librin më të mirë pol

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.728Z

Shija e ananasit, Orwell dhe artisti

Luan Rama Në Traktatin e Natyrës së Shoqërisë Njerëzore, filozofi anglez David Hume ka shkruar një diçka simbolike dhe për ne shqiptarët, duke pohuar ndër të tjera se Nuk mund ta kuptosh shijen e ananasit pas e provuar atë. George Orwell para se të shkruante romanin e tij të famshëm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.023Z

Referenca e Kellyanne Conway sjell bum shitjesh të novelës 1984

Intervista e këshilltares së Donald Trump, Kellyanne Conway për NBC ka sjellë rritje në shitjen e novelës së George Orwell “1984”. Duke përdorur frazën “fakte alternative”, Conway i doli në krah sekretarit të Shtëpisë së Bardhë dhe komenteve të tij mbi ceremon

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:46.370Z

22 fragmente mençurie nga romanet e Xhorxh Oruell

Nëse je një fans i Oruell ti do të shijosh patjetër fjalitë e tij të mençura. Dhe ne shpresojmë ti shijosh shumë. Janë përzgjedhur nga vetëm gjashtë romanet që ka shkruar ai, por janë të famshme për të gjithë Letërsia Megjithëse Xhorxh Oruell (George Orwell) ka shkruar vetëm g

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:30.131Z

Shqipëria e parë prej optikës së "Big Brother"

Uragani "Big Brother", pasi është vërtitur për pothuaj dhjetë vite me radhë nëpër mbi 70 shtete të botës, përfshiu së fundmi edhe Shqipërinë. Janë të panumërta familjet shqiptare, që qëndrojnë të gozhduara para ekranit, duke vëzhguar gjithë kureshti disa njerëz, që vullnetar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:53.427Z

E vërteta dhe Xh.Orwell

Nga Ermelinda Meksi   Ndërsa gjendja financiare është një nga shqetësimet më të mëdha për qëndrueshmërine e ekonomisë shqiptare, Ministria e Financave nuk ka botuar sipas detyrimit, të dhënat fiskale të 7- mujorit me pretendimin e probleme në sistemin elektronik

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama