Rezultate te kerkimit per termin: +Osum

Meta: total 594 / total_found 594 / time 0.000 / keyword[0] osum / docs[0] 594 / hits[0] 945 /
Makina zhytet në lumin Osum, çifti nga Skrapari
  • 2019-01-27

Makina zhytet në lumin Osum, çifti nga Skrapari

Një aksident ka ndodhur në vendin e quajtur Shkëmbi i  Kopaçit, në zonën e Poliçanit, mbrëmjen e djeshme. Ka qenë një automjet që ishte duke udhëtuar nga Poliçani në drejtim të Skraparit, që ka përfunduar në lumin Osum, por fatmirësisht kanë shpëtuar personat që udhëtonin në

The Washington Post për Shqipërinë: Tradita antike dhe plazhe të bukura
  • 2019-01-14

The Washington Post për Shqipërinë: Tradita antike dhe plazhe të bukura

The Washington Post i ka dedikuar një artikull Shqipërisë dhe atraksioneve të saj turistike. Në artikull flitet për vendin e Shqiponjave, traditat dhe plazhet e mrekullueshme. Kryeministri Edi Rama ka postuar në Facebook artikullin e plotë të medias prestigjoze. Mirëmëngjes dhe me këtë

Dita e ujit të bekuar, të rinjtë e Beratit hidhen në lumë. Ata në Durrës, në det
  • 2019-01-06

Dita e ujit të bekuar, të rinjtë e Beratit hidhen në lumë. Ata në Durrës, në det

Qyteti i ujit të bekuar, me traditën më të lashtë dhe të pandërprerë prej më shumë se 2.400 vitesh, ka mbledhur paraditen e kesaj të diele qindra banorë të Beratit dhe rrethinave, për të parë nga afër hedhjen e kryqit në shtratin e lumit Osum. Kryqi u hodh në lumë nga At Petraq S

Ura e kalbur mbi Osum që merr jetë. Banorët e 5 fshatrave: Na e riparoni!
  • 2018-10-09

Ura e kalbur mbi Osum që merr jetë. Banorët e 5 fshatrave: Na e riparoni!

Luisi dhe shokët e tij kalojnë çdo ditë në një urë për të shkuar në shkollë. Ura mbi lumin Osum lidh 5 fshatra me rrugën nacionale. Në dimër na shoqërojnë prindërit. Tunden dërrasat e kalbura, mbahemi nëpër kavo. Këtu na shkon 40 minuta, ndërsa nga rruga tjetër, 3 orë, tregon

Gjykata rrëzon HEC-et në kanionet e Osumit, Klosi: Fituam betejën e parë
  • 2018-07-31

Gjykata rrëzon HEC-et në kanionet e Osumit, Klosi: Fituam betejën e parë

Gjykata Administrative rrëzoi ankimimin e subjekteve për HEC-et në Osum duke i dhënë të drejtë ministrisë së turizmit dhe Mjedisit për pezullimin e ndërtimit të këtyre HEC-eve. Vendimin e gjyqësorit e ka bërë të ditur ministri Blendi Klosi gjatë aktivitetit në Ditën Botërore t

Salillari shkatërron Osumin, lavatriçja e zhavorrit fare pranë kanioneve
  • 2018-06-07

Salillari shkatërron Osumin, lavatriçja e zhavorrit fare pranë kanioneve

Edhe pse impianti është pa leje mjedisore, kjo nuk e pengon aspak kompaninë që po ndërton aksin Skrapar-Përmet që të përdorë çdo ditë gurët e lumit Osum për shtrimin e trasesë së rrugës. Leja mjedisore i është refuzuar dy herë nga Agjencia Kombëtare e Mjedisit kompanisë Salil

Mjedisi gjobit Salillarin. Pas denoncimit në TCH, pezullim aktiviteti
  • 2018-06-07

Mjedisi gjobit Salillarin. Pas denoncimit në TCH, pezullim aktiviteti

Shprehja më e përdorur nga ambientalistët është: Çfarë ne i bëjmë natyrës, ajo na e kthen dyfish. Top Channel ka denoncuar prej ditësh shembuj konkret sesi shkatërrohet mjedisi në vendin tonë. I tillë është rasti i kompanisë Salillari. Kompania Salillari Sh.P.K ushtron aktivitet