Rezultate te kerkimit per termin: +Osumi

Meta: total 107 / total_found 107 / time 0.000 / keyword[0] osumi / docs[0] 107 / hits[0] 122 /
Si po e ndotin mjedisin kompanitë e nxjerrjes së naftës
  • 2019-03-08

Si po e ndotin mjedisin kompanitë e nxjerrjes së naftës

Përpos problemeve të shumta që ka sektori i nxjerrës dhe i përpunimit të naftës, një ndër kryesorët është edhe ai mjedisor. Kompanitë që merrem me nxjerrën dhe prodhimin e naftës kanë shkaktuar një ndotje të madhe në mjedis, si në tokë, ujë ashtu edhe ajër, këto vitet e fund

Librat jo arsimorë; Ekspertët gjejnë pasaktësitë në tekstet shkollore
  • 2018-11-22

Librat jo arsimorë; Ekspertët gjejnë pasaktësitë në tekstet shkollore

Buxheti i rritur për arsimin dhe reforma me tekstet shkollore nuk e ka zgjidhur problemin e pasaktësive të rënda që gjenden në këto tekste. Gjeografia për shkollat 9 vjeçare është e mbushur me pasaktësi të renda shkencore dhe me shifra që nuk kanë asnjë lidhje me studimet dhe statist

Gjykata rrëzon HEC-et në kanionet e Osumit, Klosi: Fituam betejën e parë
  • 2018-07-31

Gjykata rrëzon HEC-et në kanionet e Osumit, Klosi: Fituam betejën e parë

Gjykata Administrative rrëzoi ankimimin e subjekteve për HEC-et në Osum duke i dhënë të drejtë ministrisë së turizmit dhe Mjedisit për pezullimin e ndërtimit të këtyre HEC-eve. Vendimin e gjyqësorit e ka bërë të ditur ministri Blendi Klosi gjatë aktivitetit në Ditën Botërore t

Osumi shkatërrohet pa leje. Salillari merr inerte nga lumi pranë kanioneve
  • 2018-06-04

Osumi shkatërrohet pa leje. Salillari merr inerte nga lumi pranë kanioneve

Agjencia Kombëtare e Mjedisit ka refuzuar dy herë ti japë leje mjedisore kompanisë Salillari për të shfrytëzuar shtratin e lumit Osum pranë kanioneve. Megjithatë, kompania e ka ndërtuar pikën e inerteve pranë kanioneve ku merr zhavorrin e lumit për të ndërtuar një pjesë të rrugës

Gjysmë shekulli të ndarë nga qyteti për njëurë
  • 2018-04-06

Gjysmë shekulli të ndarë nga qyteti për njëurë

Fshati Gjeroven në Bashkinë Berat është mbi 50 vjet i ndarë nga qyteti i Beratit, prej mungesës së një ure. 800 banorët e këtij fshati të vetmen mënyrë për tu lidhur me pjesën tjetër të qytetërimit, kanë rimorkiot e traktorëve. Osumi që kalon poshtë fshatit tonë na e ka bërë

Anulohet Osumi. Klosi heq lejen mjedisore, pritet vendimi i Gjiknurit
  • 2018-02-15

Anulohet Osumi. Klosi heq lejen mjedisore, pritet vendimi i Gjiknurit

Ministria e Mjedisit shpalli të pavlefshme lejet mjedisore të dhëna për ndërtimin e hidrocentraleve mbi kanionet e Osumit. Përmes një vendimi të firmosur këtë të enjte agjencia kombëtare e mjedisit konstaton se leja është e pavleshme për shkak se i ka tejkaluar afati. Vendimi vjen p

No Pic available
  • 2018-02-09

Për disa vija të kuqe për të ardhmen e turizmit në Shqipëri

Ndërtimi i tre HEC në Kanionet e Osumit po pezullohet për shkak të mashtrimit me kordinatat dhe afatet e lejes së ndërtimit, por thelbi I problemit me HEC e vegjël në Shqipëri, duhet të kapërcej këtë prag.  Nga Mero Baze Në rastin konkret për shkak të alarmit të shtypit dhe faktor