Rezultate te kerkimit per termin: +Osumit

Meta: total 354 / total_found 354 / time 0.000 / keyword[0] osumit / docs[0] 354 / hits[0] 578 /
Gjykata rrëzon HEC-et në kanionet e Osumit, Klosi: Fituam betejën e parë
  • 2018-07-31

Gjykata rrëzon HEC-et në kanionet e Osumit, Klosi: Fituam betejën e parë

Gjykata Administrative rrëzoi ankimimin e subjekteve për HEC-et në Osum duke i dhënë të drejtë ministrisë së turizmit dhe Mjedisit për pezullimin e ndërtimit të këtyre HEC-eve. Vendimin e gjyqësorit e ka bërë të ditur ministri Blendi Klosi gjatë aktivitetit në Ditën Botërore t

16 zonat prioritare, Klosi: Falë turizmit të ardhurat janë rritur
  • 2018-07-20

16 zonat prioritare, Klosi: Falë turizmit të ardhurat janë rritur

Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi ka prezantuar në një konferencë për medien ditën e sotme, 16 zonat prioritare për zhvillimin e turizmit. Sipas Klosit që nga bregdeti dhe deri tek malet, Shqipëria ka një mundësi të artë për të zhvilluar turizmin dhe se qeveria po bën përpjekje që t

Bllokohet në kanionet e Osumit, shpëtohet turistja gjermane
  • 2018-07-05

Bllokohet në kanionet e Osumit, shpëtohet turistja gjermane

Një turiste gjermane mbeti e bllokuar në kanionet e Osumit, ndërsa ndërhyrja në kohë e policia ka bërë të mundur shpëtimin e saj pa lëndime. Policia thotë se ishte njoftuar se në vendin e quajtur Ura e Blezënckës në kanione, në lumë, një shtetase e huaj ka mbetur vetëm dhe kër

Salillari shkatërron Osumin, lavatriçja e zhavorrit fare pranë kanioneve
  • 2018-06-07

Salillari shkatërron Osumin, lavatriçja e zhavorrit fare pranë kanioneve

Edhe pse impianti është pa leje mjedisore, kjo nuk e pengon aspak kompaninë që po ndërton aksin Skrapar-Përmet që të përdorë çdo ditë gurët e lumit Osum për shtrimin e trasesë së rrugës. Leja mjedisore i është refuzuar dy herë nga Agjencia Kombëtare e Mjedisit kompanisë Salil

HEC-et në Osum, MEI nis procedurat për zgjidhjen e kontratës
  • 2018-02-19

HEC-et në Osum, MEI nis procedurat për zgjidhjen e kontratës

Ministria e Industrisë dhe Energjitikës njofton nisjen e procedurave për zgjidhej të njëanshme të kontratës për ndërtimin e hidrocentraleve “Bigas 1&Bigas 2 dhe Veleshnje”. Mbi këtë vendim, MIE ka vënë në dijeni shoqërinë. “Ministria e Infrastrukturës dhe Energ

Anulohet Osumi. Klosi heq lejen mjedisore, pritet vendimi i Gjiknurit
  • 2018-02-15

Anulohet Osumi. Klosi heq lejen mjedisore, pritet vendimi i Gjiknurit

Ministria e Mjedisit shpalli të pavlefshme lejet mjedisore të dhëna për ndërtimin e hidrocentraleve mbi kanionet e Osumit. Përmes një vendimi të firmosur këtë të enjte agjencia kombëtare e mjedisit konstaton se leja është e pavleshme për shkak se i ka tejkaluar afati. Vendimi vjen p

Hidrocentralet në Nivicë, si u shkel premtimi i vitit 2015
  • 2018-02-13

Hidrocentralet në Nivicë, si u shkel premtimi i vitit 2015

Pas kanioneve të Osumit, Top Channel i ra këmbanave të alarmit edhe për kanionet e Nivicës në Tepelenë, një tjetër monument natyror i mbrojtur me ligj që prej vitit 2002, ku janë dhënë leje për ndërtim hidrocentralesh. Dy prej lejeve të dhëna në kohën e qeverisë Berisha në vitin