Rezultate te kerkimit per termin: +Pajtimit

Meta: total 1000 / total_found 2869 / time 0.001 / keyword[0] pajtimit / docs[0] 2869 / hits[0] 3834 /
KUR SOVRANIT I SERVIRET NOCI DHE RROKU I POLITIKËS!
  • 2019-04-10

KUR SOVRANIT I SERVIRET NOCI DHE RROKU I POLITIKËS!

Nga Ilir ÇUMANI (Kujtesë në prag të zgjedhjeve të 30 qershorit) Që politika shqiptare e ka katandisur Shqipërinë në një skenë tragjikomike ku e gjithë dynjaja, brenda dhe jashtë, shqyejnë sytë e shkulin brinjët nga e qeshura, kjo tashmë nuk përbën më asnjë risi, asnjë lajm! E d

O Itali, o çizme e madhe, mos më përzë përsëri me shkelma
  • 2019-04-10

O Itali, o çizme e madhe, mos më përzë përsëri me shkelma

O Itali, o çizme e madhe, mos më përzë përsëri me shkelma, fraza e njohur e poetit dhe emigrantit italian, kthyer në Itali në fillim të viteve 900 Emanuel Carnevalit, ka frymëzuar artisten shqiptare Jonida Xherri për të realizuar një projekt artistik. Për Shqiponline, artistja tregon s

Çifti, fjalët e duhura për të bërë paqe pas një zënke
  • 2019-02-26

Çifti, fjalët e duhura për të bërë paqe pas një zënke

Strategjitë për të sjellë përsëri buzëqeshjen dhe harmoninë pas një sulmi që keni pasur në çift  Është e vërtetë që dashuria nuk është e bukur pa zënka, por të gjithë e dimë se kur dikush është në paqe dhe harmoni jeta është më e lumtur. Pra, nëse është e pashmangshm

No Pic available
  • 2019-02-15

Të rebelohesh kundër jetës

Duke besuar se krijimi është një rebelim kundër jetës, duke lënë gjurmë të jetës sime në hapësira të panjohura të pafundësisë, përpiqem ta argumentoj atë duke krijuar realitetin tim jashtë përvojës së realitetit. Krijimi është një akt që kërkon guxim. Sipas Rollo May, për

Dhurata e Merkel për rusët, 12 milionë euro
  • 2019-01-28

Dhurata e Merkel për rusët, 12 milionë euro

Berlin dhe Moska njoftuan se Gjermania ka dhuruar 12 milionë euro për të ndihmuar veteranët e Luftës së Dytë Botërore, por Moska tha se shuma nuk është e mjaftueshme. Njoftimi erdhi pasi Rusia shënoi 75 vjetorin e përfundimit të rrethimit të Leningradit, Shën Petersburgut të sotëm.

Çfarë po projekton Basha? Udhëzimi i ri i PD fton ish-deputetët për
  • 2019-01-27

Çfarë po projekton Basha? Udhëzimi i ri i PD fton ish-deputetët për

Zgjedhjet e 30 qershorit do të jenë një pikë kyçe për fatin e Shqipërisë dhe rrugën e saj evropiane, pavarësisht se janë për nivelin lokal të qeverisjes. Por përveç Shqipërisë, këto zgjedhje do të vlejnë shumë për të testuar elektoratin dhe për Lulzim Bashën, kjo do të thot

No Pic available
  • 2018-12-29

ELEFANTI BRENDA BE-SË

Ku ka mbetur ajo fryma europiane e bashkëpunimit dhe pajtimit në kapërcyellin e viteve? Mjafton të shohësh situatën në disa vende të BE-së për të kuptuar, se Bashkimi Europian nuk i ka punët mirë. Vatra krize kudo Britania e Madhe kërkon të dalë nga Bashkimi Europian, madje ka shum