Rezultate te kerkimit per termin: +Papandreu

Meta: total 1000 / total_found 3266 / time 0.001 / keyword[0] papandreu / docs[0] 3266 / hits[0] 7520 /
Theodhoros Pangallos: Njohja ime me Papadreun
  • 2018-05-16

Theodhoros Pangallos: Njohja ime me Papadreun

Theodhoros Pangallos, ish-zëvendëskryeministër i qeverisë së Greqisë, ish-ministër i Punëve të Jashtme, ish-ministër i Transporteve dhe Komunikacionit, ish-ministër i Kulturës, ish-deputet i Atikës ishte në Tiranë për të promovuar librin Me Papandreun në Europë, botimet Toena. Në

Pakti detar me Greqinë, Berisha: U anulua me parà. Rama: Për interes kombëtar
  • 2017-11-02

Pakti detar me Greqinë, Berisha: U anulua me parà. Rama: Për interes kombëtar

Ish-kryeministri Berisha ka thënë se Edi Rama është anti-shqiptari më i madh i ajonit dhe i Europës. Gjatë seancës në Kuvend, ai ka nxjerrë një publikim audio të kryeministrit duke folur greqisht me Papandreun. Në Himarë po mbulon mafien me mafie, sa i përket patetizmit tënd dhe prob

No Pic available
  • 2017-09-06

Miti i Andreas dhe vetëprojektimi i Tsipras

Nga Pantelis Boukalas Teoria dhe praktika e të Majtës së Rinovuar të Greqisë e cila më vonë u bë një nga forcat themeluese të Syriza (ndjekur një numër transformimesh që ndryshuan karakterin origjinal të partisë) u formua përmes opozitarizmit me forcat e ngjashme si Partia Komunis

No Pic available
  • 2017-07-06

Ish-ministri grek: SHBA nuk ma fali blerjen e armatimeve nga Rusia, e pagova shtrenjtë

Pagova me burg blerjen e armatimeve nga Rusia dhe këtë amerikanët nuk ma falin. Pagova konfrontimet mes interesave ndërkombëtare në fushën e energjisë thotë ish-ministri grek i Mbrojtjes, Akis Xohaxopoulos në një intervistë për gazetarin Antonis Sroiter. Nuk ka asnjë konspiracion globa

No Pic available
  • 2017-06-19

Netanyahu: Miqësia me Greqinë nisi në një takim me Papandreun në kafe Pushkin

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i ka dhënë një intervistë gazetës greke Kathimerini me rastin e vizitës së tij në Greqi. Intervista ka disa momente interesante si p.sh arsyet e afrimit greko-izraelit, marrëveshjet për gazin dhe ndërtimin e gazsjellësit të Mesdheut Lindor që k

Zbulohet dokumenti i CIA-s, Greqia mendoi sulmin ushtarak ndaj Shqipërisë në vitin 1994
  • 2017-03-04

Zbulohet dokumenti i CIA-s, Greqia mendoi sulmin ushtarak ndaj Shqipërisë në vitin 1994

Viti 1994 do të sillte një shtrëngatë të vërtetë në marrëdhëniet shqiptaro-greke në kontekstin e pasrrëzimit të komunizmit. Ndonëse qielli i këtyre marrëdhënieve nuk kishte qenë asnjëherë bunacë, viti 1994 do të sillte më ashpër se kurrë antagonizmin që kishte metastazuar b

Dokumenti i CIA: SHBA i druhej një krize greko-shqiptare në vitin 94
  • 2017-01-22

Dokumenti i CIA: SHBA i druhej një krize greko-shqiptare në vitin 94

Andreas Papandreu, menaxhimi ekstrem i negociatave për bazat amerikane nga themeluesi i PASOK, mundësia e konfliktit greko-turk në Thrakë, Egje dhe Qipro, madje edhe gjendja e dobët e ekonomisë greke në mes të viteve 1980, përfshihen në 12 milionë dokumentet  e deklasifikuara të CIA