Rezultate te kerkimit per termin: +Paskos

Meta: total 49 / total_found 49 / time 0.000 / keyword[0] paskos / docs[0] 49 / hits[0] 89 /
Kënga e Nadias ukrainase për Mitrush Kutelin
  • 2016-11-14

Kënga e Nadias ukrainase për Mitrush Kutelin

“Këngë e Britma nga Qyteti i djegur”. Botohet përmbledhja e këngëve që Mitrush Kuteli i mblodhi në qytetin e Pogradecit duke i hedhur në letër në 26 gusht-7 shtator 1943 Alda Bardhyli -Ti që ku e di këtë këngë? Mitrush Kuteli do,t’ia bënte këtë pyetje Nadias, atje

Çfarë ka ndodhur më 13 shtator?
  • 2016-09-13

Çfarë ka ndodhur më 13 shtator?

1789 – Qeveria e Shteteve të Bashkuara mori kredinë e saj të parë. Paratë u huazuan nga Banka e Amerikës së Veriut në një interes 6%. Gjatë viteve, borxhi kombëtar është rritur pak-nga-pak. Kjo hua, pjesëtuar me numrin e popullsisë, është baras me 65-mijë dollarë borxh për

Sa të vërteta dhe sekrete fshehin shkrimtarët shqiptarë
  • 2016-08-13

Sa të vërteta dhe sekrete fshehin shkrimtarët shqiptarë

Për herë të parë një interpretim autobiografik në romanet shqiptare; një fushë kërkimi që pas viteve '90-të e sjell shkrimtari Virion Graci në botimin kërkimor "Autobiografizmi dhe romani"; Biografizmi nga De Reda, Skiroi... plejada e viteve '30 me tekstet autobiografike të Konicës,

Si e kanë tjetërsuar përkthimin e veprës sime
  • 2016-04-29

Si e kanë tjetërsuar përkthimin e veprës sime

Rrëfimi i znj. Klio Evangjeli, përkthyeses që ka emigruar në Kanada në vitin 1991, bashkë me të birin. Fjalorët frëngjisht dhe autorët frëng barteshin prej çiftit Evangjeli, që nga bodrumet deri te shtëpia e saj diku në rrugën "Tefta Tashko" dhe në apartamentin e katit të parë t

No Pic available
  • 2015-09-15

Vajza e Mitrush Kutelit: E vërteta e pjesëmarrjes në luftën e Stalingradit dhe burgosja

 Intervistë e Enkel Demit me Atalanta Paskon, Vajza e shkrimtarit të njohur Mitrush Kuteli, për emisionin “Shih programin”. Përse kujtohet një gazetar si unë për Kutelin? Kësaj here shkak është bërë një polemikë, sipas meje një farë kurthi i ngritur në media. Po lexoj t

INTERVISTA/ Vajza e Mitrush Kutelit rrëfen pjesëmarrjen e tij në luftë dhe pastaj burgosjen e vuajtjet në komunizëm
  • 2015-09-15

INTERVISTA/ Vajza e Mitrush Kutelit rrëfen pjesëmarrjen e tij në luftë dhe pastaj burgosjen e vuajtjet në komunizëm

Intervistë e Enkel Demit me Atalanta Paskon, vajza e shkrimtarit të njohur Mitrush Kuteli, për emisioninShih programin.   Përse kujtohet një gazetar si unë për Kutelin? Kësaj here shkak është bërë një polemikë, sipas meje një farë kurthi i ngritur në media. Po lexoj të plot

Ismail Kadare: Të hapen dosjet, njerëzit e përzier në krim janë ende mes nesh
  • 2015-09-14

Ismail Kadare: Të hapen dosjet, njerëzit e përzier në krim janë ende mes nesh

Shkrimtari Ismail Kadare në një intervistë përgjigjet për të gjitha “akuzat” e drejtpërdrejta bërë nga trashëgimtarët e Mitrush Kutelit, paraqitur në botimin më të fundit “Netë moldave”. Kadare pë