Rezultate te kerkimit per termin: +Pasternaku

Meta: total 26 / total_found 26 / time 0.000 / keyword[0] pasternaku / docs[0] 26 / hits[0] 89 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Majakovski, pikëpyetjet e një vetëvrasjeje
  • 2017-04-22

Majakovski, pikëpyetjet e një vetëvrasjeje

Historia e ditës së fundit të jetës së poetit të njohur vjen përmes rrëfimeve të njerëzve që e njohën Jeta e poetit të njohur rus, vazhdon të jetë në qëndër të hulumtimeve të studiuesve të letërsisë. Sirena Vitale është një prej tyre, e cila në librin Majakovski dashuria

No Pic available
  • 2017-02-23

Çfarë ka ndodhur më 23 shkurt?

303 – Perandori romak Diokleciani urdhëron përndjekjen e të krishterëve në përgjithësi – së shpejti, Konstandini do të bëhej perandor dhe do ta mbështeste krishterimin. Diokleciani (245 – 312 ) ishte ilir nga fisi i njohur i dalmatëve. Duke shërbyer në radhët e ushtr

Majakovski, rrëfimi para vetëvrasjes
  • 2016-12-22

Majakovski, rrëfimi para vetëvrasjes

Zonja Gaviola nuk mund ta mendonte se ato çfarë i thoshte djaloshi i çuditshëm shpesh për të, tek dera përbri, i kishte të vërteta. Teksa ajo shkoi ti çonte dy paketa cigare, pasi ai gjithnjë mbetej pa cigare, ai do ti tregonte se ishte gati të vriste veten. Ndjehej i rrënuar, me flokë

Nobeli i Kadaresë dhe historia  e Pasternakut dhe Shollohovit
  • 2016-08-13

Nobeli i Kadaresë dhe historia e Pasternakut dhe Shollohovit

Nga Skifter Këlliçi Lidhja e shkrimtarëve të Bashkimit Sovjetik letër akademisë suedeze: Mos ia jepni Nobelin Pastermakut, por Shollohovit Po vijnë ditët e para të tetorit që në botën shkencore dhe letrare shënojnë ngjarje shumë të rëndësishme-dhënien e Çmimit Nobel. Ndër kandi

Dimri i Madh i Vetmisë së Shkrimtarit
  • 2016-01-23

Dimri i Madh i Vetmisë së Shkrimtarit

Nga Rudolf Marku 1. Fjala vetmi është njëra ndër fjalët që shfaqet me intensitet të pavullnetshëm në krijimtarinë e Ismail Kadaresë, që në tituj poezish të hershme, në tituj librash dhe në rreshta esesh, poezish dhe në labirinthet e komplikuara të prozës së tij. Siç na e kujton

Letërsia e madhe është në agoni
  • 2016-01-11

Letërsia e madhe është në agoni

Edna OBrien, shkrimtarja e njohur irlandeze në një bisedë për letërsinë sot…feminizmin dhe të ardhmen… Edna O’Brien u lind në perëndim të Irlandës, në një fshat të vogël të cilin e ajo përshkruan si “i mbyllur dhe fanatik”. Letërsia ishte mollë e ndal