Rezultate te kerkimit per termin: +Pasternakun

Meta: total 17 / total_found 17 / time 0.000 / keyword[0] pasternakun / docs[0] 17 / hits[0] 21 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-02-23

Çfarë ka ndodhur më 23 shkurt?

303 – Perandori romak Diokleciani urdhëron përndjekjen e të krishterëve në përgjithësi – së shpejti, Konstandini do të bëhej perandor dhe do ta mbështeste krishterimin. Diokleciani (245 – 312 ) ishte ilir nga fisi i njohur i dalmatëve. Duke shërbyer në radhët e ushtr

INTERVISTA/ Ismail Kadare i përgjigjet Lubonjës: Glorifikim Enverit? E vërteta për mbledhjen e 81 partive komuniste në Moskë
  • 2017-02-21

INTERVISTA/ Ismail Kadare i përgjigjet Lubonjës: Glorifikim Enverit? E vërteta për mbledhjen e 81 partive komuniste në Moskë

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njëri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, dhënë për Mentor Nazarko, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon raportin e tij me

Të intervistosh penat e mëdha të shekullit XX
  • 2017-01-06

Të intervistosh penat e mëdha të shekullit XX

(Rreth librit me intervista BISEDA NË PARIS) Arta MARKU Pasi malësori kishte kaluar një natë me një shtojzovalle, edhe pse kishte marrë urdhrin se duhej të heshtte, nuk i rezistoi dot nxitjes për të rrëfyer. Zbuloi gjithçka kishte përjetuar, se nuk mundi ta ndrynte brenda vetes shijen ma

INTERVISTA/ Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë të shkuarën
  • 2016-12-07

INTERVISTA/ Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë të shkuarën

Ismail Kadare nuk ka nevojë dhe as kërkon të ndryshojë të shkuarën e tij. Helena Kadare, bashkëshortja e shkrimtarit të njohur e thotë gati me zemërim këtë frazë kur u pyet mbi debatin e fundit mediatik mbi librin e gazetarit Dash Kaloçi, i cili nxjerr dokumentet sekrete të institucio

Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë dhe rishkruajë të shkuarën
  • 2016-12-07

Helena Kadare i përgjigjet Lubonjës: Ismaili ska nevojë ta ndryshojë dhe rishkruajë të shkuarën

Bashkëshortja e shkrimtarit, e ftuar në Forumet UET flet për herë të parë mbi debatin që shkaktoi libri i Dashnor Kaloçit Kadare në Pallatin e Ëndrrave- 101 dokumente sekrete Ismail Kadare nuk ka nevojë dhe as kërkon të ndryshojë të shkuarën e tij. Helena Kadare, bashkëshortja e

INTERVISTA E PLOTE/ Helena Kadare: Festat e fshehta në bodrumin e Gramoz Pashkos
  • 2016-12-07

INTERVISTA E PLOTE/ Helena Kadare: Festat e fshehta në bodrumin e Gramoz Pashkos

Ajo është një grua e bukur, por shfaqet rrallë në publik…përgjithësisht si shoqëruese e shkrimtarit të madh, me të cilin ra në dashuri që kur ishte vajzë e re. Helena Kadare mund të ishte bërë një shkrimtare e njohur, mund të kishte mësuar makinën e ndoshta do të kisht