Rezultate te kerkimit per termin: +Pasternakut

Meta: total 22 / total_found 22 / time 0.000 / keyword[0] pasternakut / docs[0] 22 / hits[0] 78 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-02-23

Çfarë ka ndodhur më 23 shkurt?

303 – Perandori romak Diokleciani urdhëron përndjekjen e të krishterëve në përgjithësi – së shpejti, Konstandini do të bëhej perandor dhe do ta mbështeste krishterimin. Diokleciani (245 – 312 ) ishte ilir nga fisi i njohur i dalmatëve. Duke shërbyer në radhët e ushtr

INTERVISTA/ Ismail Kadare i përgjigjet Lubonjës: Glorifikim Enverit? E vërteta për mbledhjen e 81 partive komuniste në Moskë
  • 2017-02-21

INTERVISTA/ Ismail Kadare i përgjigjet Lubonjës: Glorifikim Enverit? E vërteta për mbledhjen e 81 partive komuniste në Moskë

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njëri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, dhënë për Mentor Nazarko, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon raportin e tij me

Nobeli i Kadaresë dhe historia  e Pasternakut dhe Shollohovit
  • 2016-08-13

Nobeli i Kadaresë dhe historia e Pasternakut dhe Shollohovit

Nga Skifter Këlliçi Lidhja e shkrimtarëve të Bashkimit Sovjetik letër akademisë suedeze: Mos ia jepni Nobelin Pastermakut, por Shollohovit Po vijnë ditët e para të tetorit që në botën shkencore dhe letrare shënojnë ngjarje shumë të rëndësishme-dhënien e Çmimit Nobel. Ndër kandi

Grate tragjike te letersise
  • 2016-03-07

Grate tragjike te letersise

Transmetuar me 07032016 - 0654 Rreth romanit Gurit te varrit ia rrefej te Agron Tufesbr br Nga Arta Markubr br Atyre me siguri nuk duhej tu kish shkuar ne mendje qysh ne krye te heres E cili shkrimtar teksa shkruan e ka hallin te

Dimri i Madh i Vetmisë së Shkrimtarit
  • 2016-01-23

Dimri i Madh i Vetmisë së Shkrimtarit

Nga Rudolf Marku 1. Fjala vetmi është njëra ndër fjalët që shfaqet me intensitet të pavullnetshëm në krijimtarinë e Ismail Kadaresë, që në tituj poezish të hershme, në tituj librash dhe në rreshta esesh, poezish dhe në labirinthet e komplikuara të prozës së tij. Siç na e kujton

Transformimet demokratike në Shqipëri përmes veprës së Ismail Kadaresë
  • 2016-01-07

Transformimet demokratike në Shqipëri përmes veprës së Ismail Kadaresë

Dorian Koci Ky vit filloi mbarë për kulturën shqiptare. Shkrimtari ynë, Ismail Kadare, nderohet me dekoratën më të lartë të shtetit francez “Legjioni i Nderit”. Studimet mbi tranzicionin dhe ndryshimet politike që përfshinë Europën Juglindore në kapërcyellin e viteve ̵