Rezultate te kerkimit per termin: +Pasurive +Kulturore

Total: 730
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:15.735Z

Trafiku i pasurive kulturore kombëtare Seminari i administratës së kulturës në Romë

TIRANË, 25 Nëntor /ATSH/.- Ministria e Kulturës njofton se ka nisur dhe po zhvillohet gjatë këtyre ditëve në Romë seminari i trajnimit me specialistë nga administrata shtetërore shqiptare mbi çështje të trafikut të pasurive kulturore kombëtare.Seminari që zhvillohet në datat 23 deri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:14.623Z

Ministria e Kulturës: Mbajmë premtimet, mbrojmë Trashëgiminë Kulturore

TIRANË, 18 Nëntor / ATSH / Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe Ministria e Kulturës po përmbushin angazhimin e marrë dy vjet më parë për hartimin e një inventari të plotë e të sistemuar të pasurive kulturore të Republikës së Shqipërisë."Mbajmë premtimet, mbrojmë Trashëgimi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:50.893Z

Mbrojtja e pasurive kulturore në Shqipëri

Gjirokastra është një nga pasuritë kulturore të Shqipërisë që nëntë vjet më parë u pranua në Listën e Trashëgimisë  Botërore që mbrohet nga UNESCO. Mbrojtja e Qendrës Historike është një sfidë si për autoritetet  vendo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.679Z

Katalogimi i trashëgimisë kulturore shpirtërore, nesër në Muzeun Historik Kombëtar

>Këshilli i Muzikës Shqiptare, në bashkëpunim me Komisionin Kombëtar të UNESCO-s, në kuadër të projektit Safeguarding the Albanian Folk Iso-Polyphony- a UNESCO masterpiece of the Oral and Intangible Heritage of Humanity, 25 November, 2005, me mbështetjen e UNESCO/Japan Funds-in-Trust për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:47.344Z

Dosja e zezë e vjedhjeve të Trashëgimisë sonë Kulturore

SHKRUAN: Aida Tuci 24-11-2011 13:13Nga 25 institucione kulturore kombëtare, rezultojnë të vjedhura në këto 20 vite 2182 objekte muzeale, si ato etnografike, arkeologjike dhe vepra arti. Vetëm 8 prej tyre janë kthyer në Shqipëri, ndërkohë që nuk dihet vendndodhja e 2174 prej tyre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.466Z

Xhaferraj: Një institucion të vetëm për trashëgimin kulturore

Tiranë, 25 mars, NOA Trashëgimia kulturore e vendit do të kalojë në juridiksionin e një institucioni të posaçëm për këtë çështje. Ngritja e një institucioni të tillë është deklaruar nga ministri i Turizmit dhe Kulturës Ferdinand Xhaferri gjatë një takimi me ekspertë të tu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:28.421Z

Auron Tare:Kryeministri në ikje dështoi me trashëgiminë kulturore

Në  një prononcim për mediat deputeti socialist Auron Tare  u shpreh se kryeministri  në ikje dështoi me trashëgiminë kulturore dhe në tetë vitet e qeverisjes së tij as nuk janë ruajtur pasuritë tona kulturore e natyrore, por përkundrazi, gjithshka është bërë pë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama