Rezultate te kerkimit per termin: +Pavarsis

Total: 617
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.342Z

Rikonfirmim i pavarsis

Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis do t hap t martn (sot) n Hag seancn publike pr t dgjuar argumente rreth shtjes se a ka qen shpallja e pavarsis s Kosovs n prputhje me t drejtn ndrkombtare. E pafuqishme pr t penguar pavarsimin e Kosovs, Serbia ka iniciuar vitin e kaluar procesin ligjor pr kontestimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.572Z

2 pro, 2 kundr pavarsis s Kosovs

Me prezantimet e katr shteteve, procesi pr interpretimin e ligjshmris s pavarsis s Kosovs, i ka vazhduar punimet. Ksaj radhe duke dhn argumente t shumta, pro shtetsis s vendit ton kan dal Kroacia dhe Danimarka, kurse Kina dhe Qiproja e kan kundrshtuar pavarsin e Kosovs. Me nj interesim t veant sht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.327Z

N muzeun e Pavarsis, n Vlor

Stausi kombtar Muzeu i Pavarsis Kombtare sht ndrtesa origjinale, i prket asaj kohe,ndodhet n Vlor,qyteti ku flamuri kuq e zi, rreth 94 vite m par,n ditt e fundit t vjeshts t vitit 1912,u ngrit ky flamur duke shpallur indipendencn e shtetit shqiptar. Muzeu i pavarsis Kombtare ka patur vazhdimisht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.351Z

Dekorimi i firmtarve t Pavarsis

Nn kujdesin e Kryetares s Kuvendit, Jozefina Topalli, organizohet ceremonia, me rastin e dekorimit me Urdhrin Gjergj Kastrioti Sknderbeu t personaliteteve t historis, firmtarve t Aktit t Pavarsis dhe patriotve t shquar: Lef Nosi, Dom Nikoll Kaorri, Mithat Frashri, Pandeli Evangjeli dhe Ali Klcyra.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.348Z

Publikohet dokumenti origjinal i Shpalljes s Pavarsis

N ambientet e Kuvendit t Shqipris u publikua sot dokumenti origjinal i Shpalljes s Pavarsis n Vlor, m 28 Nntor 1912. Ky dokument, publikimi i t cilit u b me iniciativ t Kryetares s Kuvendit, Jozefina Topalli, bhet n kuadr t 75-vjetorit t Pavarsis. Dokumenti prmban firmat e pacensuruara dhe fotografi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:48.484Z

Keqprdorimi i 100 vjetorit t pavarsis

Nga Hamdi Jupe Duket se prpjekjet pr festimin e 100 vjetorit t shpalljes s pavarsis, tashm jan kompromentuar nga nj numur veprimesh e mosveprimesh t atij q quhet Komisioni pr festimet e 100 vjetorit t pavarsis dhe kryetarit t tij, kryeministrit Berisha. Jan nj seri vendimesh dhe qndr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.340Z

Kurora e pavarsis n kryet e Kosovs

Pr disa nuk mjaftojn as 120 dit pr t arritur n zgjidhjen e statusit t Kosovs, madje as 120 vjet. Por pavarsia mbetet n themel t shtjes dhe Kosova m shum se kurr sht pran indipedencs s saj t shumpritur. Ritmet e bisedimeve mes palve n thelb tregojn se vetm nj vendim deiziv do t ishte opsioni i fund

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama