Rezultate te kerkimit per termin: +Pei

Meta: total 54 / total_found 54 / time 0.000 / keyword[0] pei / docs[0] 54 / hits[0] 74 /
Diskriminimi i Fëmijëve me Sindromën Down
  • 2017-03-03

Diskriminimi i Fëmijëve me Sindromën Down

Andi Bregu Në bazë të dokumentit themeltar të Shtetit Shqiptar, të gjithë njerëzit janë të barabartë dhe barazia nënkupton jo vetëm parimin filozofik por dhe sjelljen, trajtimin e individit si të tillë. Kjo gjë nuk ka ndodhur me një grup fëmijësh të cilët janë bartës të një

6 ndërtesat më të bukura të ndërtuara vetëm me xhama (FOTO)
  • 2016-11-14

6 ndërtesat më të bukura të ndërtuara vetëm me xhama (FOTO)

Ndërtesat prej xhami janë disa nga strukturat më të bukura në botë. Secila prej tyre është një punë unike dhe funksionale arti.Më poshtë po ju listojmë 6 ndërtesa të bëra kryesisht nga xhami, të cilat tërheqin shumë turistë me dizajnin e tyre unik dhe fasadat e nderlikuara.  

Çfarë ka ndodhur më 8 nëntor?
  • 2016-11-08

Çfarë ka ndodhur më 8 nëntor?

1793– Pas më shumë se dy shekujsh si Pallat Mbretëror, Luvri hapet si një muze publik në Paris nga Qeveria Revolucionare franceze. Sot, koleksioni i Luvrit është një nga më të pasurit në botë, me vepra arti që përfaqësojnë 11.000 vjet të qytetërimit dhe kulturës njerëzore.

Sirena e alarmit e manisë për të fortët
  • 2016-08-29

Sirena e alarmit e manisë për të fortët

Minxin Pei* Të fortët në politikë janë kthyer në modë. Jo shumë kohë më parë, presidenti rus Vladimir Putin ishte vetëm një nga udhëheqësit e denjë për tu etiketuar kështu. Sot, ai ka më shumë konkurrencë. Trendi mund të shihet në regjimet tradicionalisht autokratike. Presi

Taipei, lumi Keelung mbushet nga varkat e dragoit
  • 2016-06-12

Taipei, lumi Keelung mbushet nga varkat e dragoit

Disa ekipe ishin pjesëmarrëse të garës së varkave dragua në taipei të tajvanit. Në lumin “Keelung” në qytetin e taipeit, atletët pritën sinjalin e startit për tu lëshuar më pas në ujë në garën që zgjati për disa minuta. Përpos shiut që vazhdoi përgjatë të gjithë

No Pic available
  • 2016-04-11

Zaev me dëshmi të reja: 10 mijë votues të dyshimtë në listë

Lideri i opozitës maqedonase Zoran Zaev ka publikuar raportin e listës zgjedhore sipas analizave të partisë së tij. Ai ka paraqitur disa parregullsi me listën zgjedhore, ku një ndër më të diskutueshmet janë ato me votues inekzisten dhe me votues të vdekur. Për shembull pyetja: askush nu

Festivali i dritave 3D në Tajvan
  • 2015-12-22

Festivali i dritave 3D në Tajvan

Qindra vetë u mblodhën bashkë rreth projeksionit të pemës së Krishtlindjeve në 3D në qytetin Taipei i ri. Pema e lartë 36 metra, e projektuar me lazer 3D, u hap për publikun një muaj më parë në ishullin Baoqiao, në një shesh të famshëm për festimet në sezonin e Krishtlindjeve. Kj