Rezultate te kerkimit per termin: +Peisazhi

Meta: total 151 / total_found 151 / time 0.000 / keyword[0] peisazhi / docs[0] 151 / hits[0] 163 /
Kujtohet regjisori i Nëntorit të Dytë
  • 2017-06-15

Kujtohet regjisori i Nëntorit të Dytë

80-të vjetori i lindjes së Viktor Gjikës, një emri të rëndësishëm në historinë e kinematografisë shqiptare do të festohet më 23 qershor në Ministrinë e Kulturës. Ftesa mban emrin e Qëndrës Kombëtare e Kinematografisë dhe Forumit të Mbrojtjes së Autorëve të Audiovizualit .Gjat

No Pic available
  • 2017-05-02

Zonat e mbrojtura, shqetësim ndotja në prag të sezonit turistik

Pastrimi i mbeturinave, ndërtimet pa leje dhe gjuetia e paligjshme, kanë qenë tre problemet kryesore për zonat e mbrojtura në Qarkun e Shkodrës. Përgjegjësi i administratës se këtyre zonave, Agim Dardha, thotë se aktualisht, shqetësimi me i madh dhe qe akoma nuk po merr zgjidhje është

No Pic available
  • 2017-04-23

KREUZTANNE ndërmjet dëshirës dhe ëndrrave thellësisht Frojdiane 

  Prof. Dr. Maria Sinatra Fate Velaj, artisti shqiptaro/austriak me famë ndërkombëtare, prodhues i shumë disiplinave, pikturë, fotografi dhe shkrim, fitues çmimesh të panumërta, nga më të njohurat, na jep me anën e këtij romani, një rrjedhë të ndërgjegjes së tij, por që mund

Përplasen Diana Çuli dhe Agron Tufa: Si të zë gjumi ti thuash dikujt vrasës. Ja e vërteta e dënimit të Genc Lekës dhe Vilson Bollshmit
  • 2017-03-10

Përplasen Diana Çuli dhe Agron Tufa: Si të zë gjumi ti thuash dikujt vrasës. Ja e vërteta e dënimit të Genc Lekës dhe Vilson Bollshmit

Ne “Top Story” Agron Tufa këmbënguli se recenca e bërë prej Çulit të poezive të Genc Lekës, çuan në dënimin me vdekje dhe poetit. Ai tha se recenca e shkrimtares ka qenë e ashpër dhe e qëllimshme. Ju tek poezitë që ishin lirika peisazhi, mund ti kishe bërë një inte

Pse Shqipëria?
  • 2017-02-21

Pse Shqipëria?

Nga Keti Bazhdari Që kur fillova të kuptoj e për shumë kohë më ka shoqëruar njëlloj fatalizmi, thuajse në çdo pikëpamje timen për vendin. Shqipëria më dukej foleja ku askush se trazonte të keqen që vinte e strukej sa herë e përzinin nga diku tjetër. Madje në kohën e komuniz

FOTOT/ Vendet më të magjishme në botë, që duhet ti vizitoni të paktën një herë
  • 2016-12-10

FOTOT/ Vendet më të magjishme në botë, që duhet ti vizitoni të paktën një herë

Kulla Eiffel, Ura e Portës së Artë (Golden Gate Bridge) dhe Koloseu konsiderohen me plot të drejtë si vendet më tërheqëse në botë, por ka diçka speciale kur shkon në një vend spektakolar në të cilin pak turistë kanë shkuar. Prandaj ju ftojmë të ndërmarrim këtë udhëtim virt

Si u asgjësua beteja e Isa Boletinit tek Nëntori i dytë
  • 2016-11-28

Si u asgjësua beteja e Isa Boletinit tek Nëntori i dytë

Eriona Vyshka, specialiste në Arkivin Qendror të Filmit tregon mbi kërkimet për të gjetur pjesën e censuruar nga filmi “Nëntori i dytë” të cilën regjisori Viktor Gjika e përmend në kujtimet e tij Alda Bardhyli Fragment nga pjesa e censuruar e filmit “Nëntori i Dytë