Rezultate te kerkimit per termin: +Pej

Meta: total 1000 / total_found 4626 / time 0.002 / keyword[0] pej / docs[0] 4626 / hits[0] 8900 /
No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës
  • 2017-06-07

Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës

Shkrimtari pritet ti akordohet çmimi Kadare këtë të premte Musa Ramadani, shkrimtari nga Kosova pritet të marrë këtë të premte çmimin Kadare, që u akordua një javë më parë në ditët e kulturës që u mbajtën në Razëm. Ai u vlerësua nga juria, me romanin në dorëshkrim Profeti ng

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran
  • 2017-05-26

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 4 gushtit 1912, bisedën e zhvilluar në kryeqytetin e Kosovës mes Hasan Prishtinës dhe korrespondentit gjerman të “Vossiche Zeitung”, në lidhje me situatën e Shqipërisë, e cila gjendej as

NGULFATJA E TË VËRTETËS (18 VJET NGA MASAKRA E DUBRAVËS)
  • 2017-05-24

NGULFATJA E TË VËRTETËS (18 VJET NGA MASAKRA E DUBRAVËS)

(18 vjet nga Masakra e Dubravës, 19-24 maj 1999) Nga: Besim ZYMBERI-Ferizaj Masakra e Dubravës-krim gjenocidi! Nëse i referohemi përmbajtjes dhe cilësimeve që definojnë krimin e gjenocidit si qëllim dhe mënyrë realizimi, gjithnjë sipas Konventës Ndërkombëtare për Parandalim dhe Dënim

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë
  • 2017-05-08

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Revista LOrient, në shërbim të Perandorisë Osmane, ka botuar, në versionin e saj në gjuhën frënge, gjatë fundit të muajit maj të vitit 1901, në faqen n°8, memorandumin e përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë. Revista shkruan se ky

No Pic available
  • 2017-04-22

Vargje për atdheun, vendlindjen, mërgimin

Nga Kosovare KRASNIQI  (Lulëzim Etemaj, Fletë të albumit tim) Poetëve mërgimtarëgjithherë uka munguar atdheu, Kosova. Poezitëe këtij vëllimi janë lirika përplot ndjenja dashurie për atdheun. Në poezitë e këtij libri Kosova,poetit Lulëzim Etemaj, i rrinë para sysh ngado që shkon,

No Pic available
  • 2017-04-19

Gjykata e Apelit kthen në paraburgim Naser Kelmendin

Gjykata e Apelit ka vënë masën e paraburgimit prej dy muajsh për Naser Kelmendin, duke anuluar një vendim të një Gjykate Themelore në Prishtinë, që i dha Kelmendit, në prill të këtij viti, masën e arrestit shtëpiak. Naser Kelmendi u akuzua për tregti me drogë, krim të organizuar dh