Rezultate te kerkimit per termin: +Peja

Meta: total 1000 / total_found 1367 / time 0.000 / keyword[0] peja / docs[0] 1367 / hits[0] 2085 /
No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

No Pic available
  • 2017-05-03

Stojanoviç synon ti kthejë në Kosovë 19 mijë serbë nga Kraleva

Zëvendëskryeministri i Kosovës Branimir Stojanoviq ka shkuar në fundjavë në Kralevë të Serbisë për të biseduar me serbët, të cilët kanë ikur nga Kosova dhe që janë vendosur në territorin e Kralevës për kthimin e tyre në Kosovë. Stojanoviç synon që ti kthejë në Kosovë mbi 1

No Pic available
  • 2017-04-10

Faktorët që radikalizuan dhe i dërguan në luftë të rinjtë nga Kosova

Zanafilla e përhapjes së radikalizmit në Kosovë ndërlidhet me propagandën dhe veprimtarinë e disa organizatave të jashtme, të cilat krahas aktivitetit humanitar për çka ishin licencuar, zhvilluan edhe aktivitet propagandues e ideologjik. Kështu thuhet në raportin më të ri të Qendrës

Si u mobilizuan fuqitë e mëdha për të copëtuar hartën e Shqipërisë
  • 2017-03-21

Si u mobilizuan fuqitë e mëdha për të copëtuar hartën e Shqipërisë

Armand PLAKA Studiuesi dhe gazetari Armand Plaka, ka rikthyer në kujtesë copëtimin e territorit të banuar me shqiptarë në kohën e shpalljes pavarësisë së Shqipërisë. Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka postuar një karikaturë të vitit 1913, e cila shpërfaq mobilizimin

Nis punen Komisioni per Matjen e Territorit Mustafa Raporti para 25 gushtit
  • 2017-01-24

Nis punen Komisioni per Matjen e Territorit Mustafa Raporti para 25 gushtit

p styletext-align justifyKryeministri i Kosoves Isa Mustafa ne takimin e pare te komisionit te eksperteve per matjen e territorit te Republikes se Kosoves ka deklaruar se Qeveria nuk do te jap udhezimet se si do te punoje komisioni por eshte ky i fundit do te caktoje kriteret dhe teknikat per matjen

Bernard Berisha shkëlqen në debutim me Terek Grozny
  • 2017-01-21

Bernard Berisha shkëlqen në debutim me Terek Grozny

Terek Grozni ku militojnë Bekim Balaj, Bernard Berisha dhe Odise Roshi zhvilloi testin e parë miqësor përballë Legias së Varshavës, në Antalia aty ku skuadra e Premierligës ruse po zhvillon fazën përgatitore. Me trajnerin Rashid Rakhimov që po eksperimenton me skuadrën, treshja shqiptar

No Pic available
  • 2017-01-11

Prizreni, Gjilani, Peja, Mitrovica, Gjakova e Ferizaj në protestë për Haradinajn

Mediat kosovare shkruajnë se sot do të mbahet protestë gjithë popullore për lirimin e ish-kryeministrit dhe liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj. Protesta mbahet me moton Kundër fyerjes dhe padrejtësisë në qytetet Prizren, Gjilan, Pejë, Mitrovicë, Gjakovë dhe Ferizaj dhe fillon në ora