Rezultate te kerkimit per termin: +Pekini

Meta: total 1000 / total_found 1565 / time 0.001 / keyword[0] pekini / docs[0] 1565 / hits[0] 2044 /
No Pic available
  • 2017-06-07

Pentagoni parashikon hapat për zgjerimin e ushtrisë kineze

Kina është e gatshme të fillojë krijimin e një rrjeti bazash ushtarake jashtë vendit, pas krijimit të një objekti të parë në Afrikë. Kështu ka parashikuar Pentagoni në një raport, që parashikon se Pekini do të kërkojë krijimin e një baze edhe në Pakistan. Në raport po ashtu thu

No Pic available
  • 2017-06-04

Përballje në Azi, SHBA mesazh Kinës: Nuk do të pranojmë ndryshimin e njëanshëm të status quosë

Pa mbaruar problemet me Europën dhe daljen nga Marrëveshja e Parisit për klimën, SHBA kanë hapur një tjetër front eventual, kësaj radhe më delikat. Gjatë një konference për sigurinë në Singapor, sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, deklaroi se zhvillimet e fundit në ishujt e

No Pic available
  • 2017-06-03

SHBA paralajmëron Kinën: Nuk do të lejojmë militarizim në Detin Jugor

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë militarizimin e Kinës në ishujt në Detin e Kinës Jugore, pasi lëvizje të tilla vendosin në rrezik stabilitetin rajonal. Por me tone më pozitive, Gjenerali Mattis përgëzoi Pekinin për përpj

No Pic available
  • 2017-06-02

Liderët botërorë: Marrrëveshja e Parisit smund të rinegociohet

Tërheqja e ShBA nga marrëveshja e Klimës së Parisit nuk është pritur mirë nga aktorët më të mëdhenj të politikave ndërkombëtare, teksa shumë prej tyre kanë shprehur zhgënjim të thellë mbi vendimin e Presidentit amerikan, Donald Trump. Shtetet e para që reaguan ishin Franca, Itali

No Pic available
  • 2017-06-01

Marrëveshja e klimës, BE dhe Kina kundër tërheqjes së Trump

Në kushtet kur Presidenti Trump ka paralajmëruar se do të tërhiqet nga Marrëveshja e Parisit për klimën, liderët e Bashkimit Europian dhe Kinës pritet të dalin me një deklaratë të përbashkët, në të cilën do të shprehin kundërshtitë e tyre në lidhje me veprim të tillë. Bruksel

No Pic available
  • 2017-06-01

Fieri bastion i së majtës. Çupi: Po ta kuptonte nuk do të votonte kështu

Gazetari Frrok Çupi i ftuar në Arena nga Dritan Hila në Ora News, teksa flet për betejën elektorale në jug të vendit, thotë se është i habitur se pse qyteti i Fierit është bastion i së majtës. Ai shprehet se nuk beson të ketë ndryshime mandatesh, ndërsa tregon edhe biznesin më të

No Pic available
  • 2017-05-15

Kina ofron 100 miliardë $ financime për projekte

Kina ka organizuar samitin ‘Një Brez, Një Rrugë’, një vazhdim ky i projektit të Presidentit Xi Jinping për të forcuar ekonominë kineze përmes investimeve në vende të huaja. Në këtë samit dy ditor, Pekini ka vënë në dispozicion 100 miliardë dollarë për të financuar pr