Rezultate te kerkimit per termin: +Pekini

Total: 1636
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.300Z

Pekini nxiti popullarizimin e stervitjes masive

Zevendes drejtori i Drejtorise Sportive te Pekinit, Sun Xuecai u shpreh se me rastin e Lojerave Olimpike, Pekini ka nxitur me force perhapjen e stervitjes masive, ku sipas tij, u ngrit shume ndergjegjshmeria e qytetareve te Pekinit per stervitje. Sun Xuecai tha ne konferencen e shtypit se gjate 5 v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:55.167Z

Pekini po zhytet nga pesha e ndërtesave dhe popullatës në rritje

Fenomeni – Për shkak të ngrohjes globale, shterimit të rezervave nëntokësore të ujit, por edhe prej popullatës në rritje dhe ndërtesave masive, kryeqyteti kinez po fundoset me 10 centimetra çdo vit Kryeqyteti i Kinës, Pekini që prej vitit 1935 ka filluar të zhytet nga pesha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.427Z

Pekini ashperson retoriken ndaj Uashingtonit

Kina e ka ashpersuar retoriken ne mosmarreveshjen rreth planit te Shteteve te Bashkuara per t'i shitur arme Tajvanit. Verejtjet jane bere nga ministri i Jashtem, Jang Xhieqi, deklarata e te cilit u lexua ne televizionin shteteror. "Shtetet e Bashkuara veprojne gabimisht dhe seriozisht i shkelin marr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:38.855Z

Pekini reagon kundër planeve të SHBA-së

Kina ka reaguar me ashpërsi ndaj deklaratave të sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Leon Panetta, i cili paralajmëroi se deri në vitin 2020, SHBA-ja do të zhvendosë rreth 60 për qind të flotës së vet detare në Paqësor.Pavarësisht garancive të Panettas se ky hap nuk është i drejtuar ku

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:18.558Z

Pekini, në alarm të kuq nga ndotja

Shkollat në Pekin do të mbyllen dhe kantieret e ndërtimit do të ndalin punën, pasi autoritetet në kryeqytetin kinez kanë lëshuar për herë të parë alarmin e kuq për nivelin e smogut. E kuqja është niveli më i lartë i alarmit dhe nuk është përdorur kurrë më parë në kryeqytet, r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:56.301Z

Obama-Dalai Lama, terbohet Pekini

Ministria e Jashtme kineze ne nje note proteste ndaj Uashingtonit shpreh “pakenaqesine e saj te thelle” ne lidhje me takimin mes presidentit amerikan Barak Obama dhe liderit shpirteror tibetian, Dalai Lama. Ne deklaraten e saj diplomacia e larte te vendit komunist shprehet se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:50.706Z

Nga Bethoveni, tek Pekini

Nga Chris Patten*   Në 1 korrikun e 17 viteve më parë, po largohesha me Jahtin Mbretëror të Britanisë nga Hong Kongu, aty ku në mesnatën e një dite më parë, Kina rimori sovranitetin sipas kushteve të një marrëveshje ndërkombëtare me Mbretërinë e Bashkuar, e njohur si Deklar

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama