Rezultate te kerkimit per termin: +Pekinit

Meta: total 1000 / total_found 2033 / time 0.001 / keyword[0] pekinit / docs[0] 2033 / hits[0] 2776 /
Kina do blejë 300 avionë Airbus pas marrëveshjes me BE
  • 2019-03-26

Kina do blejë 300 avionë Airbus pas marrëveshjes me BE

Liderët e Francës e Gjermanisë si dhe kreu i Komisionit të BE-së Jean-Claude Juncker u takuan në Paris me presidentin kinez Xi Jinping. Në fokus të axhendës së tyre është ruajtja e sistemit shumëpalësh të qeverisjes globale, e në veçanti klima dhe tregtia. Zyrtarët francezë e për

20 vjet pas sulmeve ajrore të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë në luftën e Kosovës
  • 2019-03-24

20 vjet pas sulmeve ajrore të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë në luftën e Kosovës

Me sulmet ajrore ndaj ish-Jugosllavisë 20 vjet më parë NATO ndërhyri për të imponuar paqen duke i dhënë fund luftës në Kosovë. Gjurmët e luftës Nga fundi i vitete 1990 konflikti mes forcave serbe dhe popullatës shqiptare ashpërsohet rëndë. Dhjetra mijëra njerëz detyrohen të marri

Vetëm me meshkuj, mbyllet klubi i grave milionere kineze
  • 2019-02-15

Vetëm me meshkuj, mbyllet klubi i grave milionere kineze

U quajt “Hapësirë Perfekte”: një klub privat në qendër të Shangait, i rezervuar për zonjat me të paktën 20 milionë juan në portofol (rreth 3 milionë euro). Stafi i shërbimit të gjithë meshkuj, të rinj, lartësi minimale prej një metër e tetëdhjetë, me praninë e mirë

Turp i madh për njerëzimin, Turqia i kërkon Kinës mbylljen e kampeve të internimit për myslimanët
  • 2019-02-10

Turp i madh për njerëzimin, Turqia i kërkon Kinës mbylljen e kampeve të internimit për myslimanët

Një turp i madh për njerëzimin. Kështu i ka cilësuar Turqia kampet e internimit të myslimanëve, duke i kërkuar Pekinit mbylljen e tyre. Javën e kaluar, aktivistët e të drejtave të njeriut i kërkuan kombeve evropiane dhe myslimane të marrin drejtimin në ngritjen e një hetimi të OKB-

Krisja e madhe Kanada-Kinë, Trudeau përzë ambasadorin e Pekinit
  • 2019-01-27

Krisja e madhe Kanada-Kinë, Trudeau përzë ambasadorin e Pekinit

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, ka larguar nga misioni diplomatik, ambasadorin e Kinës, John McCallum. Kjo vjen pas komenteve kontraverse të ambasadorit McCallum që i bëri ndaj një rasti të ekstradimit ku përfshihej një zyrtare e lartë ekzekutive e telekomunikimit Huawei të Kinë

Kina paralajmëron bashkimin paqësor me Tajvanin
  • 2019-01-02

Kina paralajmëron bashkimin paqësor me Tajvanin

Kina nuk do të heqë dorë nga përdorimi i forcë për të luftuar kundër forcave indipendentiste të Tajvanit. Kështu është shprehur presidenti kinez Xi Jinping, duke shpjeguar se Kina do të bashkohet me fqinjin e tij. Pekini “ka të drejtën për të marrë të gjitha masat e nevojshm

Çështja Huawei, hakmerret Kina, arrestohet ish-diplomati kanadez
  • 2018-12-11

Çështja Huawei, hakmerret Kina, arrestohet ish-diplomati kanadez

Një ish-diplomat kanadez, i identifikuar si Michael Kovrig është arrestuar në Kinë. Gazeta e Hong Kongut, South China Morning Post, raporton arrestimin e Kovrig që vjen disa ditë pas ndalimit në Kanada të vajzës së themeluesit të gjigandit të telekomunikacionit Huawei, Meng Wangzhou, pa