Rezultate te kerkimit per termin: +Peloponez

Meta: total 121 / total_found 121 / time 0.000 / keyword[0] peloponez / docs[0] 121 / hits[0] 174 /
Deti me koncesion, Greqia kërkon naftë në zonën e diskutueshme me Shqipërinë
  • 2017-05-25

Deti me koncesion, Greqia kërkon naftë në zonën e diskutueshme me Shqipërinë

Qeveria greke ka dhënë me koncesion kuadratet detare dhe tokësore në zonën e veriut deri në Peloponez nëpërmjet një marrëveshje të nënshkruar në Athinë pasditen e së enjtes në Ministrinë greke te Energjetikës, nga ministri Jorgos Stathakis dhe kompanive fituese të koncesioneve. Mi

Vrasja misterioze e çiftit shqiptar në Athinë, publikohen videoja e makthit
  • 2017-03-28

Vrasja misterioze e çiftit shqiptar në Athinë, publikohen videoja e makthit

Gazeta greke Protothema i është rikthyer çështjes së vrasjes së çiftit shqiptar në lagjen Peristeri të Athinës, ngjarje e ndodhur më 2 shkurt të këtij viti. Gazeta ka publikuar foto ekskluzive të çiftit si dhe foto pak pas krimit të rëndë, autorët e të cilës nuk janë zbuluar en

Vrasja misterioze e çiftit shqiptar në Athinë, publikohet videoja e makthit
  • 2017-03-28

Vrasja misterioze e çiftit shqiptar në Athinë, publikohet videoja e makthit

Gazeta greke Protothema i është rikthyer çështjes së vrasjes së çiftit shqiptar në lagjen Peristeri të Athinës, ngjarje e ndodhur më 2 shkurt të këtij viti. Gazeta ka publikuar foto ekskluzive të çiftit si dhe foto pak pas krimit të rëndë, autorët e të cilës nuk janë zbuluar en

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë
  • 2017-02-02

Kronikat Bizantine, Qipro i banuar nga shqiptarët që nga shekulli i katërt. Si u zhdukën helenët e vjetër, dhe revolucioni shqiptar që pavarësoi Greqinë

Nga Vincenzino Ducas Angeli  Vaçaro* Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë së Greqisë mesjetare, në fund të shekullit të XIX­të, patën denjësisht një shkëlqim të papritur. Baza

No Pic available
  • 2017-01-15

Teodor Kolokotroni, heroi arvanitas i pavarësisë së Greqisë

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës 14 janar 1822 Lufta greke e Pavarësisë: 1822 – Lufta greke e Pavarësisë: Akrokorinthi (Korinthi i Epërm) merret nga trupat e Theodor Kolokotronit, udhëheqës i Revolucionit grek kundër perandorisë Osmane. Kolokotroni, ky “shqiptar” i quajt

Çfarë ka ndodhur më 15 janar?
  • 2017-01-15

Çfarë ka ndodhur më 15 janar?

588 pes – Nebuchadnezzar II i Babilonisë rrethon Jeruzalemin që ndodhej nën mbretërimin e Sedekias. Rrethimi zgjat dy vjet e gjysmë. 69 – Otho merr pushtetin në Romë, duke shpallur veten Perandor, por vetëm për tre muaj, pasi do të kryente vetëvrasje. 708 – Sisinnius fi

Çfarë ka ndodhur më 14 janar?
  • 2017-01-14

Çfarë ka ndodhur më 14 janar?

1539 – Spanja anekson Kubën. Ishulli i Kubës ishte i banuar nga fise të shumta autoktone para zbulimit nga eksploruesi italian Kristofor Kolombi, në vitin 1492. Pas mbërritjes së Kolombit, Kuba u bë koloni spanjolle. Në vitin 1762, ishulli ra nën kontrollin britanik, para se ti kthehe