Rezultate te kerkimit per termin: +Pentagonit

Meta: total 1000 / total_found 1551 / time 0.001 / keyword[0] pentagonit / docs[0] 1551 / hits[0] 1979 /
Afrim i rrezikshëm i aeroplanit rus me atë amerikan
  • 2017-06-21

Afrim i rrezikshëm i aeroplanit rus me atë amerikan

Një aeroplan luftarak rus dhe një aeroplan vëzhgues amerikan, kanë fluturuar rrezikshëm afër njëri-tjetri këtë javë mbi Detin Baltik, gjatë një ballafaqimi, të cilin ushtria e Shteteve të Bashkuara e konsideroi jo të sigurt. Aeroplani rus e ka interceptuar aeroplanin amerikan të spiu

No Pic available
  • 2017-06-07

Çfarë i tha Trump emirit të Katarit dhe çfarë ndodhi dy javë më vonë

Departamenti amerikan i Shtetit dhe ai i Mbrojtjes kanë rënë dakord që kufizojnë dëmet diplomatike ndaj Katarit, vend i cili është qendra rajonale e operacioneve ajrore të ushtrisë amerikane në Lindjen e Mesme. Presidenti Donald Trump filloi ditën duke u marrë një nga një me monarkit

No Pic available
  • 2017-05-10

SHBA miraton furnizimin me armë për luftëtarët kurdë në Siri

Shtetet e Bashkuara janë pajtuar që të furnizojnë me armë grupin kryesor opozitar kurdë në Siri, një lëvizje që me gjasë do të zemërojë Turqinë, vetëm disa ditë para takimit në mes të liderëve të SHBA-së dhe Turqisë në Uashington. Zëdhënësja e Pentagonit, Dana White përme

No Pic available
  • 2017-05-10

SHBA do furnizojë me armë kurdët, Ankaraja: Kërcënim për Turqinë

Ankaraja zyrtare ka reaguar pas vendimit të Pentagonit për të furnizuar me armë një prej degëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, me qëllim luftimin e ISIS. Këtë vendim të SHBA-së, Turqia e ka cilësuar si një kërcënim. Ndërsa një prej deputetëve turq e ka cilësuar t

No Pic available
  • 2017-05-09

Trump firmos: Furnizim me armë kurdëve për të luftuar ISIS-n në Siri

Presidenti amerikan Donald Trump ka miratuar furnizimin me armë për forcat kurde që luftojnë të ashtuquajturin Shteti Islamik në Siri, bëri me dije Pentagoni. Elementët kurdër të Forcave Demokratike të Sirisë (SDF) do të ndihmohen me pajisje ushtarake për ti ndihmuar në largimin e ISI

Pentagoni, apel Koresë së Veriut: Mjaft me provokime
  • 2017-04-24

Pentagoni, apel Koresë së Veriut: Mjaft me provokime

I kërkojmë Koresë së Veriut të heqë dorë nga aksionet provokuese dhe nga një retorikë destabilizuese. Ky është mesazhi i ri që vjen nga SHBA-të, sipas zëdhënësit të Pentagonit, Gary Ross. Regjimi i Phenianit, duhet të bëjë zgjedhjen për të respektuar detyrimet e tij ndërkombë

Siri, Asad i sposton avionët e tij bombardues në bazën ajrore ruse
  • 2017-04-20

Siri, Asad i sposton avionët e tij bombardues në bazën ajrore ruse

Qeveria siriane është duke ripozicionuar pjesën më të madhe të avionëve luftarakë në një bazë ajrore ruse, për t shmangur mundësinë që të goditen nga bombardimet amerikane. Lajmi bëhet i ditur nga burime të Pentagonit nga televizioni CNN. Flota ajrore e regjimit të Damaskut, ësht