Rezultate te kerkimit per termin: +Perndim

Meta: total 105 / total_found 105 / time 0.000 / keyword[0] perndim / docs[0] 105 / hits[0] 133 /
Krimea, pengu i Putinit
  • 2014-03-03

Krimea, pengu i Putinit

Strategjia e Putinit sht e qart. Kievi i ri dhe Perndimi ndodhen tani n nj kurth t rrezikshm, mendon Ingo Mannteufel N gadishullin ukrainas, Krime, ngjarjet gjat ditve t fundit po precipitojn vrullshm. Edhe m tej priten zhvillime dinamike. Qysh n fillim ishte e qart, se proceset n Krime komandohen

No Pic available
  • 2013-01-31

Tito nuk pranon nje nderhyrje ndaj Shqiperise nga territori jugosllav

e Diele 20 Janar 20131603 pm p classwp-caption-textPjese nga faksimilja e dokumentit te bisedimeve mbi zhvillimet Jugosllavi-Perendim per ceshtjet shqiptare 21 tetor 1952p pDokumenti i Sherbimit te Fshehte Amerikan qe botojme sot eshte nje memorandum sekret mbi bisedimet e zyrt

No Pic available
  • 2011-03-31

Pse nuk pyesim edhe tiranasit në ditën e votimeve lokale?

Nj sugjerim i thjesht nga Instituti Shqipataro-Amerikan pr Marrdhniet dhe Kontributet n shtetin e Minesots, SHBA Duke respektuar n mnyr t panashme vullnetin e qytetarit shqiptar mbi dshirat e tij n qytetin ku jeton, ne sugjerojm q n kt koh  t zgjedhjeve lokale n Shqipri, s paku pr votuesit n Tiran,

No Pic available
  • 2010-09-01

Nëna e mirë? Ajo që ruan distancat me fëmijën

Filozofja franceze, Elisabeth Badinter, ka qen nj ndr t parat gra t lvizjes liberale feministe t viteve ‘70. N nj intervist t fundit ajo rrfen pr zhvillimet e lvizjes feministe n Perndim dhe vitet kur ajo nisi Zonja Badinter, ju keni rritur tre fmij. Keni qen nj nn e mir? Me thn t drejtn, asht

No Pic available
  • 2010-08-31

Shtypi iranian: Karla Bruni, prostitutë

Ofendimi Zonja e Par krkoi lirimin e gruas s dnuar me vdekje pr shkeljen e kurors Karla Bruni sht "imorale" dhe "prostitut". sht ky komenti i rnd i shkruar n nj blog n Iran (www.inn.ir) dhe n gazetn ekstremiste “Kayhan” pas qndrimit t mbajtur nga Zonja e Par franceze n favor t Sakineh

No Pic available
  • 2010-08-29

Beogradi, drejt tërheqjes për Kosovën

Rezoluta n OKB, pran ndryshimit. Mediat: Serbia do ta njoh edhe formalisht N qarqet politike t Beogradit ka rn nj barrier porsa i prket njohjes s mundshme t Kosovs si shtet i pavarur. Edhe pse nga krert serb ka pasur dje prgnjeshtrime t forta, media t ndryshme kan dhn lajmin e nj trheqje t Beogradit

No Pic available
  • 2010-08-28

Durrësi ngre nesër siparin e filmit

Edicioni i tret sjell n konkurrim 17 filma artistik me tematik europiane dhe ballkanike. T tjer filma do t shfaqen jasht konkurrimit. Nj homazh shkon pr skenaristin Dhimitr Xhuvani dhe aktort Agim Qirjaqi e Bekim Fehmiu. I ftuar special q do t nderohet me mimin e karriers sht regjisori polak Krystof