Rezultate te kerkimit per termin: +Perndin

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] perndin / docs[0] 4 / hits[0] 4 /
Kurora e maleve, Si e zhduku gjakmarrjensundimtari i Malit të zi Petar Petroviç II
  • 2014-07-27

Kurora e maleve, Si e zhduku gjakmarrjensundimtari i Malit të zi Petar Petroviç II

Rreth librit “Kurora e maleve” e Petar Petroviç II Njegosh botuar në Prishtinë 1952, e cila sintetizonte në vetvete historinë, kulturën dhe traditat në provincën e Malit të Zi. Një nga veprat më në zë të let&eum

No Pic available
  • 2010-08-06

Besimi pa vepra është i vdekur

“’dobi ka, vllezrit e mi, nse dikush thot se ka besim, por nuk ka vepra? Besimi pa vepra sht i vdekur”. Kto fjal t apostullit Jakob i shpallin luft t hapur trillit t asaj teologjie q thot se aprovimi intelektual i doktrins s vrtet prbn thelbin e besimit t krishter. Megjithat, ven

No Pic available
  • 2010-07-16

Album i lirikës së Dashurisë

Etnokulturë/ Princ i dashurisë është botimi lirik për dashurinë, me autor rapsodin e polifonisë, Lefter Çipa Lefter ipa ka m shum se nj gjysm shekulli q shkruan poezi. M sakt, pr vite me radh ai ka shkruar kng, ashtu si Dhori Qiriazi n Kolonj, Hamit Aliaj n Tropoj apo Koi

No Pic available
  • 2010-06-11

Kështu nderohen heronjtë

T dieln q kaloi, mijra polak e t tjer nga Evropa Lindore morn pjes n beatifikimin (hapi i par drejt shenjtrimit t mundshm n Kishn Katolike) t t Prndershmit Jerzy Popieluszko, nj prift katolik dhe aktivist i opozits s dikurshme Solidarnost n Poloni, i cili u torturua dhe u vra brutalisht 25 vjet m