Rezultate te kerkimit per termin: +Perandor

Meta: total 680 / total_found 680 / time 0.000 / keyword[0] perandor / docs[0] 680 / hits[0] 909 /
Inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut
  • 2019-03-21

Inxhinieri shqiptar që ndërtoi hekurudhën e Semeringut

Më 14 mars të këtij viti u bënë 159 vjet nga vdekja e inxhinierit të famshëm me origjinë shqiptare. Karl Gega qe inxhinier, projektues rrugësh dhe hekurudhash. Njihet sidomos për ndërtimin e hekurudhës së Semeringut, që fillon në Glognic dhe arrin në Myrcushlag. Edhe pjesa më e vës

Një çështje e stilit, si ta mbajmë mjekrën në vitin 2019 (Foto)
  • 2018-11-30

Një çështje e stilit, si ta mbajmë mjekrën në vitin 2019 (Foto)

Mjaft me gjatësinë e ekzagjeruar, kthehet mjekra e shkurtër dhe e kuruar mirë. Një haraç për vitet ’90 dhe disa këshilla për një mjekër të pakrahasueshme Një herë e një kohë ishte simbol i pushtetit. Faraonët e mbanin atë edhe të rreme, ndërsa në Greqinë e lashtë ajo tre

No Pic available
  • 2018-11-29

Frika nga Rusia, Poroshenko i kërkon NATO-s të dërgojë anije në detin Azov

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko i bëri thirrje NATO-s që të dërgojë anije në detin Azov për të mbrojtur vendin e tij, pasi Rusia aneksoi tri anije të Ukrainës dhe arrestoi ekuipazhin e tyre të dielën, jashtë brigjeve të Krimesë. Në një intervistë për gazetën gjermane Bi

No Pic available
  • 2018-11-25

Fëmijëria që nxiti hakmarrjen e Neronit

Lucius Domitius Ahenobarbus, Neroni i ardhshëm, padyshim ka lindur në Antium(Anzio, qytet i Latiumit të vjetër), më 15 dhjetor të vitit 37 pas Krishtit, gjatë mbretërimit të Kaius-Kaligulës, nëntë muaj pas vdekjes së Tiberit: më 16 mars. Ai lindi në një familje ku klima bashkëshorto

KOLEKSIONISTËT E PORTRETEVE, MEDALJET DHE PORTRETET E SKËNDERBEUT
  • 2018-04-30

KOLEKSIONISTËT E PORTRETEVE, MEDALJET DHE PORTRETET E SKËNDERBEUT

Bajram Peçi Ka qenë koleksionist i veprave të artit, një personalitet i shquar i Rilindjes italiane, Paolo Giova (1483 1552), i cili, falë pasionit të tij, besohet se ka bërë të mundur të mbërrijë deri në ditët tona pamja e heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Peshkop, mjek,

Père Lachaise, një qytet ndryshe nga të tjerët
  • 2018-01-10

Père Lachaise, një qytet ndryshe nga të tjerët

(kronikë parisiane) Luan Rama Brenda Parisit, ka një qytet tjetër që nuk ngjason me të, madje me asnjë qytet tjetër: është qyteti i të vdekurve pasi në mijra vjet, të gjallët gjithnjë kanë banuar me të vdekurit, pranë tyre, me ta, me imazhin dhe prekjen e tyre në shpirt «Qytet i

Kinë, Macron e Brigitte vizitojnë Qytetin e Ndaluar (Foto)
  • 2018-01-09

Kinë, Macron e Brigitte vizitojnë Qytetin e Ndaluar (Foto)

Emmanuel Macron ka vizituar me Zonjën e Parë Brigitte Qytetin e Ndaluar: në një ditë me diell, me temperaturave nën zero, presidenti francez dhe bashkëshortja e tij janë shoqëruar gjatë vizitës nga studentët e Shkollës Ndërkombëtare Franceze, përveç se nga Patrice Fava, i cili ka tr