Rezultate te kerkimit per termin: +Perandoris +Osmane

Meta: total 1000 / total_found 1358 / time 0.001 / keyword[0] perandoris / docs[0] 3148 / hits[0] 4623 / keyword[1] osmane / docs[1] 2831 / hits[1] 5363 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Gjurmë Shqiptare: Djali i malit baba VIDEO

Ai realizoi vepra të shumta në zemër të Perandorisë Osmane në shekullin XVI dhe atë të XVII, por nuk harroi kurrë vendin nga ku vinte, për të cilin u përpoq të jepte gjithçka. Kush ishte kryearkitekti që sot nijhet shumë pak, pavarësisht realizimeve të tij në Shqipërinë e kohës

No Pic available
  • 2017-06-20

Nga Armir Shkurti/ Darvinizmi politik shqiptar dhe rreziku i tensioneve të mëdha

Më shumë ngjan me një gosti kanibalësh në fakt ky muaji i fundit, që nga marrëveshja RamaBasha. Peshku i madh iu turr të voglit pa besë e pa mëshirë. Bukur! Shumë u gëzuan. I hoqëm qafe këta që na bezdisnin! festonin militante entuziastë. Tani mbetën në tepsi edhe dy: LSI dhe PDI

No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

Lindje-Perëndim: Shqipëria promovon Rrugën Egnatia me skicat e Edward Lear (FOTO)
  • 2017-06-09

Lindje-Perëndim: Shqipëria promovon Rrugën Egnatia me skicat e Edward Lear (FOTO)

Shqipëria ka përzgjedhur punimet e artistit britanik, Edward Lear, për të promovuar Via Egnatia-n. Lajmi është pasqyruar nga disa prej mediave më të njohura në botë. Agjencia Kombëtare e Bregdetit hapi të enjten ekspozitën me punimet e Lirit. Punimet janë vendosur tek Pedonalja në Tir

No Pic available
  • 2017-06-01

Kadare: Sqeveriset gjatë duke nxitur frikën! Uria jonë për Evropën? Vetëm të korruptuarit e kundërshtojnë

Ismail Kadare e ka shikimin të padepërtueshëm, ashtu si disa prej personazheve të tij. I cilësuar si Kafka i Ballkanit, shkrimtari shqiptar 81-vjeçar, prej disa vitesh, favorit për çmimin Nobel në letërsi, në librat e tij, është vërtet i angazhuar për të treguar si funksionojnë si

No Pic available
  • 2017-05-18

Shtetet arabe financojnë islamizmin në Ballkan

Arabia Saudite forcon ndikimin duke zgjeruar vehabizmin. Kurse Turqia tenton të luajë rol më të rëndësishëm në territoret e dikurshme të Perandorisë Osmane, vlerëson qeveria Gjermane.   Qeveria Gjermane konstaton rritje të ndikimit islamik të mbështetur nga Arbabia Saudite dhe n

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë
  • 2017-05-08

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Revista LOrient, në shërbim të Perandorisë Osmane, ka botuar, në versionin e saj në gjuhën frënge, gjatë fundit të muajit maj të vitit 1901, në faqen n°8, memorandumin e përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë. Revista shkruan se ky