Rezultate te kerkimit per termin: +Perandoris +Otomane

Meta: total 559 / total_found 559 / time 0.000 / keyword[0] perandoris / docs[0] 3271 / hits[0] 4816 / keyword[1] otomane / docs[1] 1410 / hits[1] 2116 /
Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë
  • 2019-04-01

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë

Ciano mbërrin në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e martesës së Mbretit Zog i I me Geraldinën 80 vjet më parë, qytetari i nderit të Tiranës Bajram Peçi Ashtu si shefi e vjehrri i tij, Musolini, edhe Galeazzo Ciano e filloi si gazetar karrierën e po si ai, i braktisi shpejt

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

The Washington Post për Shqipërinë: Tradita antike dhe plazhe të bukura
  • 2019-01-14

The Washington Post për Shqipërinë: Tradita antike dhe plazhe të bukura

The Washington Post i ka dedikuar një artikull Shqipërisë dhe atraksioneve të saj turistike. Në artikull flitet për vendin e Shqiponjave, traditat dhe plazhet e mrekullueshme. Kryeministri Edi Rama ka postuar në Facebook artikullin e plotë të medias prestigjoze. Mirëmëngjes dhe me këtë

GABIM I (PA)VETËDIJSHËM NË PROTOKOLL
  • 2018-11-15

GABIM I (PA)VETËDIJSHËM NË PROTOKOLL

Nga Fadil LEPAJA “Shteti i rrejshëm, imagjinar, gjithsesi jo ekzistues i Kosovës, si e quajnë me përkëdhelje në Serbi, udhëtoi për në Paris. Krah për krah me Serbinë, Kosova mori pjesë si aleate, si fituese, në festimin e 100 vjetorit të përfundimit të luftës së parë botëro

Në gjurmë të origjinës që krijuan monedhat e para shqiptare (Foto)
  • 2018-10-02

Në gjurmë të origjinës që krijuan monedhat e para shqiptare (Foto)

Bajram Peçi Historia e monedhave shqiptare, nga koha kur jeta e tyre në vitin 1926 merr rrugë, ka fatin të ketë themelues një nga emrat më të shquar të artit numizmatik. Edhe të duam ta harrojmë, smundemi, sepse emri i tij ndodhet i shkruar në faqe të monedhave e bankënotave: Giuseppe

URA E IBRIT MBI BOSFOR
  • 2018-05-31

URA E IBRIT MBI BOSFOR

Fadil Lepaja Nga Fadil LEPAJA Ura e Ibrit dhe ajo mbi Bosfor nuk kanë të krahasuar, përpos në nivel metafore. Në gusht të vitit 2016, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kishte përuruar urën e tretë mbi Bosfor, e cila është e gjatë 1.4 kilometra dhe e gjerë 59 metra, dhe mban emrin e

PIRAMIDA-BIBLIOTEKË, NJË ZGJIDHJE E PËRSOSUR
  • 2018-05-28

PIRAMIDA-BIBLIOTEKË, NJË ZGJIDHJE E PËRSOSUR

Nga: Bajram Peçi Prej disa javësh, një ndër publicistët më në zë që ka sot Shqipëria jonë, Ben Andoni, orvatet të krijojë ndjeshmëri, jo aq tek lexuesi e publiku i gjerë, se sa tek administrata e lartë shtetërore. Jep argumentet, propozon dhe këmbëngul që e ashtuquajtura Piramid