Rezultate te kerkimit per termin: +Perdes

Meta: total 823 / total_found 823 / time 0.000 / keyword[0] perdes / docs[0] 823 / hits[0] 934 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-06-17

Helmut Kohl, një burrë i madh shteti

Vdekjen e Kancelarit gjerman me periudhën më të gjatë në post e komenton Alexander Kudascheff. Helmut Kohl-i ishte kancelari i bashkimit të Gjermanisë dhe i bashkimit të Evropës. 16 vjet ishte ai Kancelar Federal i Gjermanisë, një çerek shekulli kryetar i CDU-së – të gjitha këto

Merkel në Meksikë: Muret nuk e zgjidhin problemin e emigrimit
  • 2017-06-11

Merkel në Meksikë: Muret nuk e zgjidhin problemin e emigrimit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë një vizite në Meksiko Siti, tha se ndërtimi i mureve nuk i zgjidh problemet që shkakton migrimi. Merkel nuk e përmendi presidentin amerikan, Donlad Trump, i cili është zotuar se do të ngrejë një barrierë përgjatë kufirit SHBA-Meksikë. Merkel t

No Pic available
  • 2017-04-17

Një portret për sulltan Erdoganin/ Dribluesi që përmbysi elitën e turqve të bardhë

Sulltan apo shërbëtor i popullit? Me këtë pyetje The Economist nisi eksplorimin e informacioneve që fshihen pas perdes konfuze për udhëheqësin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, i cili nuk është një person që mund të lexohet lehtësisht. Inteligjent dhe i paparashikueshëm, protagonisti i

John Bolton në Top Story: Nuk ka konspiracion sorosian
  • 2017-03-21

John Bolton në Top Story: Nuk ka konspiracion sorosian

John Bolton është një nga emrat më të njohur të Partisë Republikane amerikane dhe ish-ambasador i Kombeve të Bashkuara. I njohur si një nga skifterët e Presidentit Bush, njeriu që u përfol si kandidat i mundëshm për Sekretar Shteti dhe këshilltar për Sigurinë Kombëtare, është so

FOTOT/ Nis të marrë formë Bulevardi i ri i Tiranës
  • 2017-02-11

FOTOT/ Nis të marrë formë Bulevardi i ri i Tiranës

Bulevardi i Ri i Tiranës po merr formë. Pas vendosjes së pllakave të para, paralelisht Bashkia e Tiranës prej pak ditësh po vijon me procesin e mbjelljes së pemëve, çka do ta shndërrojë këtë pjesë të kryeqytetit në një hapësirë të madhe gjelbërimi. Kështu, përveç shtrimit

No Pic available
  • 2017-02-11

Në pranverë hapet pjesa e parë e bulevardit të ri në Tiranë

Nga pranvera qytetarët do të kenë gati pjesën e parë të zgjatimit të bulevardit të ri. Kështu u shpreh kryetari i bashkisë Erion Veliaj gjatë aktivitetit të mbjelljes së pemëve të para nga 1100 pemë të llojeve të ndryshme që do të mbillen në 800 metrat e parë të bulevardit. &n