Rezultate te kerkimit per termin: +Perikli +Jorgoni

Total: 28
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:08.839Z

Vdes aksidentalisht përkthyesi Perikli Jorgoni

13-12-2012 / Gazeta 55 Perikli Jorgoni ka qenë i pranishëm në faqet e gazetës “55”, si me intervista ashtu edhe me përkthimet e tij nga poezia botërore. Gazeta “55” i përcjell një ngushëllim familjarëve të tij p&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.409Z

Perikli Jorgoni, dhe Dora, gruaja që dashuroi Franc Kafka

Perikli Jorgoni, shqipëruesi dhe poeti i njohur do të kujtohet nesër më 12 dhjetor ora 17 00, në Kafe-Bar Luksi, prapa Bibliotekës Kombëtare, në një mbrëmje organizuar nga Qendra Shqiptare e Studimeve Letrare Pjetër Budi, në pesë vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. Pikërisht në vënd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:08.847Z
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.586Z

Malli i Elidës!

Gazeta Shqip Elida Jorgoni/ Në një rrëfim për bashkëshortin e ndjerë, përkthyesin e njohur Perikli Jorgoni, i cili u nda nga jeta disa muaj më parë. Historia plot pasione e nipit të Hil Mosit, që vendosi tu përkushtohej librave Letrat e Robert Shvarc dhe telegramet e Fan Nolit nga G

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.209Z

Premtues rrenacakë

Marin SORESKU Premtuesit që gënjejnë gjithë ditën, I marr me mend se ç’grijnë e dërdëllijnë. Dëgjoj me dhimbje këtë sulm tronditës, Nga zhurma e tyre veshët më oshëtijnë. Nga barku i së ardhmes pa pushim, Si nga një thes pa fund edhe magjik, Parashikime nxjerrin plot shkëlqi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:57.441Z

Përkujtohet 100-vjetori i poetit grek

 Poezi e muzikë për nder të poetit grek Jani Ricos. Mbrëmjen e së mërkurës në Teatrin Kombëtar u përkujtua 100- vjetori i lindjes së poetit grek, Ricos. Veprimtaria u organizua nga Ambasada Greke në Shqipëri dhe Fondacioni Grek i Kulturës. Besnik Mustafaj, Jani Vojaxis dhe Perikli

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.928Z

At Spiro Kostoli: Busti i Nolit të vendoset në Durrës, dje u ul figura e tij

TIRANË- Busti i Fan Nolit është kthyer përgjithnjë në kishën që ai vetë e themeloi, në lagjen “Kala” të qytetit të Elbasanit. Por kjo ka ngjallur reagimin e kishës së Durrësit. At Spiro Kostoli në një prononcim për mediat shprehet se busti i Nolit duhet të ishte vendo

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama