Rezultate te kerkimit per termin: +Perikliut

Meta: total 33 / total_found 33 / time 0.000 / keyword[0] perikliut / docs[0] 33 / hits[0] 41 /
27 Qershori, kujtesa e pashuar e Çamërisë!
  • 2014-06-28

27 Qershori, kujtesa e pashuar e Çamërisë!

Ervin Fetahu (Homazh në përkujtim të masakrave kundër popullatës shqiptare të Çamërisë) Sërish po vijnë ata…! Ata që nuk harrojnë kurrë, hapat e tyre dëgjohen atje tej për së largu, gumëzhijnë zërat e të gjallëve e bashkë me ta, bashkohet refreni i gjyshërve tanë të v

Liri dhe domosdoshmëri
  • 2014-06-13

Liri dhe domosdoshmëri

Nga Kopi Kyçyku Gjatë kohërave, filozofët dhe teoricienët e politikës e kanë vënë theksin me përparësi në zanafillën, parimet dhe kriteret e vlerësimit të formave të ndryshme të qeverisjes; në qëmtimin dhe përcaktimin e kushteve në të cilat shoqëria njerëzore mund tu garanto

GREQIA/ Nga Perikliu, tek Potami
  • 2014-04-26

GREQIA/ Nga Perikliu, tek Potami

Nga Nikos Kostandaras*   Një mik dhe koleg në gazetën time, po largohet për të kandiduar në zgjedhjet për Parlamentin Europian, me një nga partitë kryesore të opozitës në Greqi. Partia e tij, Syriza, ka kryesuar në shumicën e sondazheve për zgjedhjet e 25 majit, por nuk ka garanci

Komedia "Pallati 176"ringjallet nga të rinjtë
  • 2013-12-17

Komedia "Pallati 176"ringjallet nga të rinjtë

Të tjera rreth shkrimit /VIDEO Komedia e pavdekshme shqiptare “Pallati 176” do të vijë në skenën e Teatrit të Metropolit, me një njëjtin subjekt dhe tekst por e mishëruar nga djem dhe vajza t&eum

Fushata elektorale, me stil unik retorike
  • 2013-04-15

Fushata elektorale, me stil unik retorike

Nga Qani Hamzaj Shqipëria, superfuqi ekonomike?!. Përpara një premtimi të tillë nga kryeministri Sali Berisha që kërkon të mbulojë diellin me shoshë, deklaratat e presidentit francez Francois Hollande që në fushatë premtonte uljen e çmimeve, duken fare modeste… Si shumë e shumë

Dule ne aktivin e PBDNJ Pas zgjedhjeve jemi ne qeveri
  • 2013-03-02

Dule ne aktivin e PBDNJ Pas zgjedhjeve jemi ne qeveri

Përballë Aktivit të PBDNJ-së, kryetari Vangjel Dule garantoi drejtuesit e partisë së tij se pas zgjedhjeve të ardhshme do të jenë pjesë e qeverisjes së vendit. Për këtë, Dule sqaroi se PBDNJ është në negociata me t&

No Pic available
  • 2012-08-02

“100 Vjet Pavarësi” - Një udhëtim imagjinar festiv!

100 Vjet Pavarësi Kombëtare, një shekull ngjarjesh dhe përmbysjesh që, nuk mund të kuptohen nëse nuk zbresim poshtë qindra e mijëra vjet të shkuara deri në tabanin pellazgjik dhe nuk fluturojmë njëherësh lart, prej nga sot në