Rezultate te kerkimit per termin: +Perktheu +N

Meta: total 132 / total_found 132 / time 0.000 / keyword[0] perktheu / docs[0] 132 / hits[0] 164 /
Montanelli ne Tiranen e 42 Si drejtohej Shqiperia prej fashizmit
  • 2014-12-06

Montanelli ne Tiranen e 42 Si drejtohej Shqiperia prej fashizmit

e Premte 5 Dhjetor 20141425 pm p classwp-caption-textPORTRETI SIMBOLIK I INDRO MONTANELLI-T 8211 PASION I MADH I NJ GAZETARI T MADHbrbrNje artikull i rralle i gazetarit te famshem italian Indro Montanellibr brUdhetim ne ShqiperibrDicka 8220e vogel8221 per nje synim te madhbrNga

EKSKLUZIVE Mimoza nene e 4 femijeve Im shoq me ngjiti AIDS
  • 2014-12-03

EKSKLUZIVE Mimoza nene e 4 femijeve Im shoq me ngjiti AIDS

Transmetuar me 02122014 - 2048 Rrefim shokues nga nje grua 37-vjecare mesuese e pianos ne nje shkolle artesh te Tiranes po vuan prekjen nga virusi HIVAIDSbr br Mimoza K 37 vjecare nene e kater femijeve rrefen historine e saj dra

De Rada dhe perkthimi i pare i Dantes ne shqip
  • 2014-10-22

De Rada dhe perkthimi i pare i Dantes ne shqip

e Merkure 22 Tetor 20141207 pm MOIKOM ZEQObrbr   Poeti arberesh i pari qe botoi shqiperimin e Luigji LorekiobrbrSMe perpara gjithe poeteve shqiptare ne perzgjedhjen e stilit dhe te poetikes se prozodise poetikebrbrNe shenimet e tij estetike De Rada flet me admirim te madh

Lamtumire princ i gjuhes shqipe
  • 2014-09-04

Lamtumire princ i gjuhes shqipe

e Enjte 4 Shtator 20141204 pm NDRIIM KULLAbrbr  Me date 30 gusht u nda nga kjo jete albanologu me i madh i mbetur gjalle i diteve tona patriarku i shkencave filologjike ne Shqiperi prof Shaban Demiraj Si nje njeri i lidhur prej tri dekadash me filologjine shqipe si nje botue

Ndahet nga jeta Amik Kasoruho
  • 2014-05-05

Ndahet nga jeta Amik Kasoruho

Ndahet nga jeta ne moshen 82-vjecare perkthyesi, shkrimtari e publicisti Amik Kasoruho, pasi prej kohesh vuante nga nje semundje e rende ne mushkeri. Ai u lind ne Tirane ne vitit 1932, ndersa ne moshen 17-vjeçare u arrestua dhe u denua me 10 vite burg. Nderkaq i ati, Qemal Kasoru

Cili lloj kapitalizmi? Rendet liberale ringjallin ekonominë
  • 2013-11-09

Cili lloj kapitalizmi? Rendet liberale ringjallin ekonominë

The Economist Globalizimi ka qenë një problem në qendër të vëmendjes ne të gjitha periudhat e analizimit të situatave ekonomike ndërkombëtare qoftë në ngritjet apo uljet e treguesve ekonomike e sidomos atyre që lidhen me rritjen e nivelit mesatar të të ardhurave e aq më tepër kur

At Shtjefën Gjeçovi, si e shpëtoiprifti këmbanën e Skënderbeut
  • 2013-08-18

At Shtjefën Gjeçovi, si e shpëtoiprifti këmbanën e Skënderbeut

TIRANE - Shtjefën Gjeçovi lindi me 12 korrik të vitit 1874 në Janjevë të Kosovës, 11 km larg Prishtinës, ku kaloj dhe fëmijërinë e hershme dhe pastaj vazhdoj kolegjin françeskan në Troshan (Lezhë). Në vitin 1888 në Kroaci vazhdoj studimet deri në vitin 1896. Sherbeu si prift në Pej