Rezultate te kerkimit per termin: +Perndim

Meta: total 110 / total_found 110 / time 0.000 / keyword[0] perndim / docs[0] 110 / hits[0] 139 /
FEJA ISLAME DHE PERËNDIMI NUK JANË KONTRADIKTË
  • 2017-12-10

FEJA ISLAME DHE PERËNDIMI NUK JANË KONTRADIKTË

“Numri i myslimanve n Europ do t rritet dukshm ” dhe “Europa do t bhet m myslimane”. Kshtu ose n mnyr t ngjashme formulohen kryetitujt n shumicn e medieve n Gjermani, q kan raportuar mbi rezultatet e hulumtimit t institutit studimor n SHBA Pew Research Center. Nj katastrof 

Pse feja islame dhe Perndimi nuk jan kontradikt
  • 2017-12-10

Pse feja islame dhe Perndimi nuk jan kontradikt

Sipas nj studimi t institutit t Uashingtonit Pew Research Center numri i myslimanve n Europ do t rritet. Megjithat kjo nuk sht arsye pr t ndjellë fantazmn e islamizimit t Perndimit, mendon Loay Mudhoon.   Nga Loay Mudhoon Numri i myslimanve n Europ do t rritet dukshm dhe Europa do t bhet m my

E PASURA E VARFR GJERMANI
  • 2017-11-15

E PASURA E VARFR GJERMANI

Koniunktur e mir, ekonomi n bum – n fakt shumica e gjermanve duhej t ishin posarisht n mirqenie. Por ata nuk jan. Rreziku pr t’u varfruar, madje sht i lart, sipas fondacionit Hans-Böckler. Nj supozim: T ardhurat mujore i humbet, sepse smuresh keq, aq sa nuk mund t punosh m. Nj sigurim p

Gara e arit nuk ka ndaluar kurrë, ja cilt jan krkuesit e rinj
  • 2017-08-16

Gara e arit nuk ka ndaluar kurrë, ja cilt jan krkuesit e rinj

N qoft se flasim pr garn e arit mendja t shkon menjher larg n perndim, n kohn kur europiant shkonin n Amerik pr t punuar n minierat e arit me shpresn pr tu br t pasur. Sot ekstraktimi i arit n miniera sht br diçka industriale, me mallin q copëtohet dhe me dinamitet, n krkim t arit. N lumenj, edhe

Tokio dhe arkitektura: një zhytje në horizontin e t ardhmes
  • 2017-08-12

Tokio dhe arkitektura: një zhytje në horizontin e t ardhmes

Mes Lindjes dhe Perndimit, nj qytet magjepss me ndrtime shum inovative q meriton t vizitohet Tokio sht tradit, por mbi t gjitha inovacion dhe e ardhme, pr kt arsye metropoli japonez karakterizohet edhe nga nj horizont i jashtzakonshm ndrtesash dhe gratacelash moderne dhe bashkkohore, shpesh t karak

Krimea, pengu i Putinit
  • 2014-03-03

Krimea, pengu i Putinit

Strategjia e Putinit sht e qart. Kievi i ri dhe Perndimi ndodhen tani n nj kurth t rrezikshm, mendon Ingo Mannteufel N gadishullin ukrainas, Krime, ngjarjet gjat ditve t fundit po precipitojn vrullshm. Edhe m tej priten zhvillime dinamike. Qysh n fillim ishte e qart, se proceset n Krime komandohen

No Pic available
  • 2013-01-31

Tito nuk pranon nje nderhyrje ndaj Shqiperise nga territori jugosllav

e Diele 20 Janar 20131603 pm p classwp-caption-textPjese nga faksimilja e dokumentit te bisedimeve mbi zhvillimet Jugosllavi-Perendim per ceshtjet shqiptare 21 tetor 1952p pDokumenti i Sherbimit te Fshehte Amerikan qe botojme sot eshte nje memorandum sekret mbi bisedimet e zyrt