Rezultate te kerkimit per termin: +Perndimi

Meta: total 70 / total_found 70 / time 0.000 / keyword[0] perndimi / docs[0] 70 / hits[0] 109 /
Miti dhe trashgimia e JFK  100 vjetori i lindjes s Kennedy
  • 2017-05-29

Miti dhe trashgimia e JFK 100 vjetori i lindjes s Kennedy

SHBA kujton nj ndr presidentt, t cilin ende shum vetë e adhurojn, ndonse ai ishte vetm njmij dit n post, nga janari 1961 deri n ditn e vrasjes n nntor 1963: John F. Kennedy. Presidenti i 35-t i SHBA-s lindi para 100 vjetsh m 29.05.1917. Historiant i vlersojn arritjet e tij n politikn e brendshme dh

No Pic available
  • 2017-02-17

AFRIM N KOH LUFTRASH DHE KONFLIKTESH

  Prezantimi i par i ministrit t ri t Jashtm t SHBA-s n skenn ndrkombtare i dha tonin takimit t ministrave t Jashtm t Grupit G20 n Bon. Pr her t par Rex Tillerson u takua me kolegun rus Sergej Lavrov. Ministri i Jashtm rus  Sergej Lavrov pas takimit me kolegun e tij nga SHBA-ja, Rex Tillerson

Influenca e Gylenit n Bosnjë Hercegovin
  • 2016-08-26

Influenca e Gylenit n Bosnjë Hercegovin

Lufta e Erdoganit kundr Gylenit mbrrin n Ballkan. N Bosnje-Hercegovin ka shkolla private t afrta me lvizjen Gylen. Ankaraja ka br thirrje pr mbylljen e tyre Fushata e Erdogait kundrt lvizjes Gylen para tentativs pr pu n Turqi nuk prbnte tem n Bosnje-Hercegvin. Megjithat qkurse kundrshtart e Fetullah

Krimea, pengu i Putinit
  • 2014-03-03

Krimea, pengu i Putinit

Strategjia e Putinit sht e qart. Kievi i ri dhe Perndimi ndodhen tani n nj kurth t rrezikshm, mendon Ingo Mannteufel N gadishullin ukrainas, Krime, ngjarjet gjat ditve t fundit po precipitojn vrullshm. Edhe m tej priten zhvillime dinamike. Qysh n fillim ishte e qart, se proceset n Krime komandohen

Fryma e ligjit dhe Monteski, si teoricieni m i keqkuptuar i perndimit1 dhe m i keqprdoruri i lindjes2
  • 2013-04-21

Fryma e ligjit dhe Monteski, si teoricieni m i keqkuptuar i perndimit1 dhe m i keqprdoruri i lindjes2

Nga Arben Isaraj Bota shoqrore q drejtohet nga ligjet e veta, sht bot e mençur. Ndaj, duhet dhe shum pun, ngase sado t mençur t jen, njerzit n njrn an mund t gabojn (pra t jen t dnuar t largohen nga arsyeshmria), ndrsa nga ana tjetr t jen t nxitur nga pasionet, kshtuq vullneti i t

No Pic available
  • 2010-08-27

Thank you

Askush nuk thot m “faleminderit”. Lamtumir fisnikve anglez Nj sondazh tregon se si fjala tipike angleze sht drejt zhdukjes: 50 pr qind nuk e prdorin, sepse preferojn fjaln zvendsuese “Cheers”. Tendenca e re gjuhsore shfaq edhe paaftsin e njerzve pr t treguar vlersimin e tyre

No Pic available
  • 2010-08-26

Universitetet amerikane, fabrikat e elitës së trurit

Sipas shum sondazheve dhe klasifikimeve, 17 universitete amerikane listohen si m t mirt n 20 universitetet e par n bot. Prse Amerika vazhdon q t ket lidershipin n fushn e arsimit t lart? Pr t gjetur studentt m t mir n bot, przgjedhsit kan organizuar nj turne rekrutimesh n katr kontinente t bots dhe