Rezultate te kerkimit per termin: +Pestaloci

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.000 / keyword[0] pestaloci / docs[0] 6 / hits[0] 6 /
No Pic available
  • 2014-11-22

Historianët e indoktrinuar provokojnë historianët e betuar tek demokracia dhe e vërteta

- Si shpjegohet që në Kolonjë, me popullsinë e saj patriotike, çeta e prof. Safet Butkës të vejë duke u firasur, kurse çeta e "çapaçulëve" , siç i quante Safeti partizanët, të rritej me aq shpejtësi, sa e nxori jashtë loje çetën e Butkalliut? Kjo është njëra nga të dy pye

No Pic available
  • 2012-09-21

Prof. dr. Shefik Osmani, personalitet i shquar i arsimit dhe i mendimit pedagogjik shqiptar Nga Prof. Dr. Pajtim Bejtja

Pak kohe me pare, me 21 korrik 2012, pas nje semundjeje te gjate, u nda nga jeta, ne Tirane, mesuesi i merituar, prof. dr. Shefik Osmani. Shefiku ka lindur ne vitin 1923 ne Shkoder, ne nje familje njerezish arsimdashes dhe qe u bene personalitete te arsimit tone kombetar. Babai i tij, Et'hem Osmani

No Pic available
  • 2011-01-31

A këshillohet i pakëshillueshmi?

Tregojnë që, mbi dy shekuj më parë, në Zvicër dy bashkëshortë të një familjeje të njohur nga Gjeneva takuan Pestalocin, duke iu lutur këtij themeluesim të pedagogjisë moderne që të pranonte të merrte përsip&eum

No Pic available
  • 2010-03-14

ALEKSANDËR XHUVANI

NJë EMëR I SHQUAR Në HISTORINë E ARSIMIT DHE Të SHKENCAVE FILOLOGJIKE SHQIPTARE Me rastin e 130-vjetorit të lindjes Aleksandër Xhuvani është një emër që nderon kulturën, shkencën dhe shkollën tonë kombëtare. Ai i takon brezit të atyre burrave që e rilindën Shqipërinë dhe që at

No Pic available
  • 2009-08-13

Vlerat edukative të mësimeve të Naimit për gjuhën shqipe

Autori është ligjërues në Universitetin Shtetëror të Shkupit “Kirili dhe Metodi” dhe në Universitetin Shtetëror të Tetovës Teksa shënojmë 100-vjetorin e vdekjes së Naim Frashërit, poetit tonë të madh, mësuesit të Rilindjes, humanistit dhe pedagogut të shquar, theksojm

No Pic available
  • 2008-09-11

Mendimtarët për edukimin,20 apostujt e edukimit

Byroja Ndërkombëtare e Edukimit në UNESCO ka përfshirë në një antologji 20 mendimtarë, që vijnë në shqip të përmbledhur në “Mendimtarët për edukimin”, të cilëve iu është referuar jo vetëm shkenca, por edhe filozofia e sotme e arsimit dhe edukimit të fëmijëve. E përkthyer