Rezultate te kerkimit per termin: +Peter +Higgs

Meta: total 18 / total_found 18 / time 0.000 / keyword[0] peter / docs[0] 5708 / hits[0] 7546 / keyword[1] higgs / docs[1] 37 / hits[1] 115 /
No Pic available
  • 2014-10-03

Papa Françesku dhe Snowden mes emrave me përparësi për Nobelin për Paqe

STOKHOLM-Sezoni i çmimeve Nobel filloi sot me emrat e amerikanit, Edward Snowden, të papa Françeskut dhe pakistanezes, Malala Yousafzai me përparësi për çmimin e Paqes. Ashtu si zbuluesit e njohur të së ashtuquajturës ”pjesëza e Zoti

No Pic available
  • 2013-10-09

"Grimca e Zotit" laurohet me Nobel ne Stokholm Nga Albert Vataj

Grimca e Zotit" e njohur shkencerisht si "thermia Higgs", e bere publike si zbulim, korrikun e vitit 2012, ka njemendur komisionin e Akademise Mbreterore suedeze te Shkencave ne Stokholm te shpall eterit e saj fitues te cmimit Nobel ne fizike per vitin 2013. Ky zbulim, i cili i perket tashme kontine

No Pic available
  • 2013-10-08

Nobeli për Fizikën, fituesit Peter Higgs e Francois Englert

STOCKHOLM- Dy shkencëtarë kanë fituar sot çmimin Nobel për Fizikën. Fitues të këtij viti janë, britaniku Peter Higgs dhe Belgu Fransua Englert. Këta dy shkencëtarë, në vitin 1960 ishin mes atyre fizikantëve të cilët pr

No Pic available
  • 2013-10-08

Shkencëtarët Higgs dhe Englertfitojnë çmimin Nobel në fizikë

SUEDI - Dy shkencëtarët, Peter Higgs nga Britania e Madhe dhe Fransua Englert nga Franca fituan çmimin Nobel në fizikë për teorinë 'Higgs boson'.Higgs dhe Englert zbuluan teorinë e një mekanizmi për të kuptuar origjinën e masë

No Pic available
  • 2013-10-08

Çmimi Nobel në Fizikë u jepet dy profesorëve

Çmimi Nobel në fizikë për vitin 2013, iu është dhënë profesorit të Universiteti të Lirë të Brukselit në Belgjikë, Francois Englert dhe profesorit të Universitetit të Edinburgut në Britani të Madhe, Peter Higgs. Në shpjegimin e Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave thuhet se

Pak fjalë për rëndësinë e 'grimcës së Zotit'
  • 2012-07-11

Pak fjalë për rëndësinë e 'grimcës së Zotit'

Javën e kaluar, fizikanët në mbarë botën u ngjitën për kompjuterët e tyre për disa orë për të shikuar transmetimin e drejtpërdrejt të publikimit të lajmit nga shkencëtarët në Large Hadron Collider, afër Gjenevës, se është zbuluar një nga pjesët më të rëndësishme që mungo

No Pic available
  • 2012-07-11

Pak fjalë për rëndësinë e “grimcës së Zotit”

11-07-2012 / Nga Larenc M. Kraus ("International Herald Tribune Javën e kaluar, fizikanët në mbarë botën u ngjitën për kompjuterët e tyre për disa orë për të shikuar transmetimin e drejtpërdrejt të publikimit të lajmit