Rezultate te kerkimit per termin: +Petro +Poroshenko

Meta: total 785 / total_found 785 / time 0.000 / keyword[0] petro / docs[0] 5452 / hits[0] 8113 / keyword[1] poroshenko / docs[1] 915 / hits[1] 1727 /
Ukraina në zgjedhje për një President si shpëtimtar!
  • 2019-03-31

Ukraina në zgjedhje për një President si shpëtimtar!

Tri kandidatët favorit për zgjedhjet presidenciale në Ukrainë: Petro Poroshenko,Yulia Tymoshenko dhe Volodymyr Zelenskyy Ukrainasit po votojnë sot në zgjedhjet presidenciale. Sondazhet sugjerojnë se 35 milionë qytetarët me të drejtë vote, duan të zgjedhin një udhëheqës që mund ta ço

No Pic available
  • 2019-03-03

ÇKËRKOJNË ANIJET E NATO-s NË DETIN E ZI?

Aleanca veri-atlantike përforcon prezencën e saj në Detin e Zi. NATO dërgon me këtë sinjale si tek Rusia ashtu edhe tek Ukraina. Por mundësia e veprimit është e kufizuar, për shkak të një marrëveshje para 80 vjetësh. Odesa përshëndet “Donald Cook”. Luftanija amerikane, q

Të lodhur nga lufta, Ukraina kërkon paqe me Rusinë
  • 2019-01-31

Të lodhur nga lufta, Ukraina kërkon paqe me Rusinë

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko njoftoi të martën se kërkoi paqe me Rusinë, pavarësisht se i akuzonte rivalët e tij në Moskë se po sponsorizonin një kryengritje lindore dhe ndërhynte në punët e brendshme të Kievit. Luftimet midis forcave të armatosura të Ukrainës dhe milicitë p

No Pic available
  • 2019-01-23

Yulia Tymoshenko, kandidate për presidente në Ukrainë

Yulia Tymoshenko njoftoi se do të kandidojë në garën për president të vendit në zgjedhjet e marsit. Tymoshenko, e cila ka qeverisur Ukrainën nga viti 2005 deri në vitin 2010 akuzon udhëheqjen aktuale si përgjegjëse për pagat e ulëta dhe zgjatjen e konfliktit në lindje të vendit. Ajo

No Pic available
  • 2019-01-05

Kisha Ortodokse e Ukrainës shkëputet nga Rusia

Patriarku Ekumenik, Bartolomeu i Kostandinopojës ka nënshkruar sot një dekret që i jep pavarësi Kishës Ortodokse në Ukrainë, duke i dhënë fund kështu mbi 330 vjet kontroll fetar të Rusisë në Ukrainë. Në ceremoninë e mbajtur ishte i pranishëm edhe presidenti ukrainas, Petro Poroshe

Ukraina i jep fund gjendjes së luftës në rajonet kufitare
  • 2018-12-26

Ukraina i jep fund gjendjes së luftës në rajonet kufitare

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko deklaroi fundin e gjendjes së luftës në rajonet kufitare të vendit ,që u imponua muajin e kaluar pasi Rusia kapi anijet ukrainase në Detin e Zi. “Sot, përfundon gjendja e luftës. Ky është vendimi im kryesor”, tha Poroshenko gjatë një t

Rusia vendos avionët e saj në një bazë ajrore në Krime
  • 2018-12-23

Rusia vendos avionët e saj në një bazë ajrore në Krime

Dhjetëra avionë luftarakë rusë kanë arritur në një bazë në rajonin ukrainas të Krimesë, e aneksuar nga Moska në 2014. Agjencia e lajmeve Reuters ka cituar disa dëshmitarë, të cilët kanë parë avionët e tipeve Su-27 dhe Su-30 të kenë arritur sot në bazën ajrore Belbek. Ky njoft