Rezultate te kerkimit per termin: +Pietro +Mascagni

Meta: total 18 / total_found 18 / time 0.000 / keyword[0] pietro / docs[0] 819 / hits[0] 1204 / keyword[1] mascagni / docs[1] 29 / hits[1] 68 /
La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj
  • 2019-03-12

La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj

Në fundin e shek. XIX në Paris, katër shokë jetojnë së bashku në një papafingo. Rodolfo dhe Marcello qëndrojnë në shtëpi duke punuar dhe vjen njëri nga të rinjtë, muzikanti Schaunard, i cili ka fituar para dhe ata vendosin për të ngrënë në një restorant aty pranë. Poeti Rodolfo

Koncert homazh për kompozitorin e “Kumbarit”
  • 2012-01-13

Koncert homazh për kompozitorin e “Kumbarit”

Në 100-vjetorin e lindjes së kompozitorit të madh italian, sot (e premte) Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar do të zhvillojë një koncert homazh në sallën e Universitetit të Arteve. Nën drejtimin artistik të David Tukiqit dhe dirigjim të maestro Vito Clemente-s, do të vijë

Koncert homazh për kompozitorin e Kumbarit
  • 2012-01-12

Koncert homazh për kompozitorin e Kumbarit

Kompozitori Nino Rota Në 100-vjetorin e lindjes së kompozitorit të madh italian, nesër mbrëma Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar do të zhvillojë një koncert homazh në sallën e Universitetit të Arteve. Nën drejtimin artistik të David Tukiqit dhe dirigjim të maestro Vito Cl

No Pic available
  • 2010-09-05

Opera Silvano e Maskanjit premiere sot ne Apolloni

Premiera Silvano e kompozitorit te famshem italian Pietro Maskanji i ngre siparin ne 2 shtator ne arenen antike te Festivalit Nderkombetar te Operas ne Apolloni. Ne mbeshtetjen e MTKRS-se dhe ministrit Ferdinand Xhaferraj ne oren 2000 ne odeonin e Apollonise do te ngjitet opera premiere Silvano

No Pic available
  • 2010-09-04

Aroma e Adriatikut 100 vjet me pare

Opera Silvano e shkruar ne vitin 1895 115 vjet me pare nga Mascagni me porosi te shtepise botuese Sonsogno e cila ia kishte propozuar kompozitorit kete porosi si nje teme qe zhvillohet ne nje qytet bregdetar ku dallohet aroma e Adriatikut pas asaj rusticane te kryevepres Cavalleria Rusticana e te nj

No Pic available
  • 2010-09-04

Sot ne Apoloniopera e tri brigjeveSilvano

TIRANE- Do te nise sonte ne mbremje ne Apoloni shfaqja e operes premiere Silvano e kompozitorit te madh verist Pietro Mascagi. Venia ne skene e nje vepre te tille eshte mundesuar nga MTKRS-ja dhe shfaqja do te vihet ne skene ne Odeonin e Apolonise. Projekti eshte dhe me interesant duke qene se e nje

No Pic available
  • 2010-09-04

Silvano trishtetene nje opera

FIER- Ne odeonin e Apolonise do te shfaqet premiera e operes Silvano te kompozitorit te mirenjohur italian Pietro Mascagni nje bashkeprodhim trepalesh shqiptaro- italiano- greke. Opera do te shfaqet ne Shqiperi me 2 shtator ora 20.00 e me pas ne Piazza Duomo Cerignola me 5 shtator 2010 ora 21.00 dhe