Rezultate te kerkimit per termin: +Pikaso

Meta: total 193 / total_found 193 / time 0.000 / keyword[0] pikaso / docs[0] 193 / hits[0] 392 /
No Pic available
  • 2019-02-22

Si përgjohej Maks Velo, se kishte parë film me shtëpi publike

Dosja e Përndjekjes së Sigurimit të Shtetit ndaj artistit Maks Velo vazhdon të ngjallë debate mbi raportin që ne si shoqëri duhet të mbajmë me të shkuarën. Më poshtë shqiponline po boton një pjesë nga përndjekja e Velos, sipas raporteve të Sigurimit të Shtetit, marrë nga libri Jet

Matis  ballë telajos gjer në ditën e fundit
  • 2018-12-27

Matis ballë telajos gjer në ditën e fundit

Edhe pse në moshë të thyer dhe shumë i sëmurë, dukej se plaku Matis (Henri Matisse) nuk donte të hiqte dorë nga piktura dhe peneli i tij. Atje në Nice, ku ishte vendosur prej vitesh dhe ku punonte së fundi në një dhomë hoteli, ai donte ta çonte deri në fund aventurën e tij pikturale,

Lideri çeçen tallet me McGregor: Khabib të pikturoi me të kuqe si Pikaso
  • 2018-10-08

Lideri çeçen tallet me McGregor: Khabib të pikturoi me të kuqe si Pikaso

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov ka përgëzuar dagestanasin, Khabib Nurmagomedov për fitoren e bujshme në UFC përballë Conor McGregor, por ka shkuar edhe më tej teksa ka ironizuar shpërfytyrimin që ju bë irlandezit. Kadyrov e ka krahasuar Khabib me piktorin me famë botërore, Picasso, d

Në gjurmët e Gertrude Stein  fryma dhe moderniteti
  • 2018-09-20

Në gjurmët e Gertrude Stein fryma dhe moderniteti

Luan Rama Një një nga librat e saj të shkruar në Paris në vitet 20 të shekullit XX, Gertrud Stein (1878-1946) kishte shënuar: «Pashë një yll që ishte poshtë. Ishte aq poshtë sa ajo shndriste. Fryma ishte brenda saj» Sigurisht një metaforë pasi Stein ishte e ndërgjegjëshme se në P

Pikaso dhe gruaja që qan
  • 2018-09-11

Pikaso dhe gruaja që qan

Dora Maar, një nga muzat e mëdha të Pikasos hyri në jetën e piktorit të madh duke lënë gjurmë të veçanta në krijimtarinë e tij të viteve 30-50, shumë më tepër se gratë e tjera të mjeshtrit të madh. Nga Ollga ruse të takuar në rininë e tij të hershme në kodrinën e Montmartre

No Pic available
  • 2018-06-03

Luan Rama, i pakufishmi filozof dhe poet

Nga Dino KUBATI Luan Rama është një poet i jetës, i kujtesës dhe i dashurisë. Një intelektual mendimtar, i cili fokusohet në çdo shijim të jetës, në çdo hidhërim e zhgënjim, në çdo gëzim, keqardhje, optimizëm dhe rënie, brenda në vendin e Shpirtit dhe të Artit, dy elemente kët

Ibrahim Kodra udhëton në Shkup
  • 2018-05-11

Ibrahim Kodra udhëton në Shkup

Në 100-vjetorin e lindjes së Ibrahim Kodrës, një prej piktorëve e njohur shqiptar ,Galeria kombëtare e Maqedonisë do të hapë një ekspozitë kushtuar figurës së tij në bashkëpunim me Galerinë kombëtare të Kosovës. Ibrahim Kodra (22.04.1918, Ishëm, Shqipëri 07.02.2006, Milano, Ita