Rezultate te kerkimit per termin: +Piktori +Vangjush +Mio

Meta: total 55 / total_found 55 / time 0.000 / keyword[0] piktori / docs[0] 2593 / hits[0] 4324 / keyword[1] vangjush / docs[1] 2566 / hits[1] 3746 / keyword[2] mio / docs[2] 449 / hits[2] 720 /
Dritëhijet e zbatimit të projektit të rrugës Pogradec-Lin
  • 2016-09-06

Dritëhijet e zbatimit të projektit të rrugës Pogradec-Lin

PROF. DR. PERIKLI QIRIAZI Rruga Lin - Pogradec apo "shëtitorja", siç u quajt, jo pa mburrje, është një shembull tjetër i shkatërrimit të vlerave të rralla natyrore. Le t'i analizojmë të mirat dhe të këqijat e projektit. Vlerësojmë nismën pozitive të pastrimit të vijës bregliqeno

Dy gra shkodrane, vështrojnë Jozefin
  • 2016-03-11

Dy gra shkodrane, vështrojnë Jozefin

Fotografët e parë në Shqipëri. Nga austriaku Jozef Sekeli, te  dinastia e Marubëve, apo vëllezërit Manakis Gusht 1863. Dy gra të reja shkodrane të veshura me veshje të traditës, nën një qilim pozojnë para portës së madhe para aparatit fotografik të një të huaji. Ai është Jozef

Të pathënat për mjeshtrit e pikturës në një album
  • 2016-03-05

Të pathënat për mjeshtrit e pikturës në një album

Gjithçka lindi nga dëshira për të pasur mbi tavolinë një nga ato albumet luksoze të piktorëve të huaj. Pse të mos ishin edhe tanët?! Ata të parët, që ndoshta nuk i njohim edhe aq mirë, që themeluan shkollën e pikturës shqiptare, që pikturuan mes dy shekujsh, që sollën në Shqip

Ditët e Mios  18 piktorë nga vendi dhe bota në një ekspozitë peizazhi për veprën e piktorit të madh
  • 2015-10-31

Ditët e Mios 18 piktorë nga vendi dhe bota në një ekspozitë peizazhi për veprën e piktorit të madh

-Aktivitet në 58 vjetorin e ndarjes nga jeta të piktorit Vangjush Mio-KORÇË, 30 Tetor / ATSH / - Në nderim të jetës dhe veprës së Piktorit të Popullit, Vangjush Mio, në qytetin e Korçës po organizohet gjatë këtyre ditëve aktiviteti i titulluar "Ditët e Mios".Për të tetin vit rradh

Kolonia e piktoreve zbret ne Korce
  • 2014-10-29

Kolonia e piktoreve zbret ne Korce

brbr8220Ditet e Mios8221 kane sjelle per te shtatin vit ne Korce kolonine mbarekombetare te piktoreve te arteve figurative Per kater dite me radhe ata pikturojne peizazhet qe dikur i ka pikturuar piktori i njohur Vangjush Mio Ndryshe nga heret e tjera organizatoret kane sjelle ne koloni me se shumti

No Pic available
  • 2014-07-29

Rrezikon shembjen kisha e Shën Mërisë. Kolevica: Kërkohet ndërhyrje emergjente

KORCE- Kisha e Shën Mërisë në fshatin Vithkuq të Korçës, Monument Kulture i Kategorisë së Parë rrezikon të shembet. Specialistët pohojnë se muret e këtij objekti kulti janë çarë, afresket janë dëmtuar, ndërsa hajati është thuajse i gjithi i deformuar. Në një intervistë për

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe studiuesi Koci Petriti
  • 2014-04-21

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe studiuesi Koci Petriti

Transmetuar me 20042014 - 2224 Koci Petriti PUBLICITET Ka nderruar jete sot ne moshen 73-vjecare studiuesi dhe pedagogu Koci Petriti Liriku i njohur pas nje beteje te gjate me nje semundje te rende ne mushkeri Koci Petriti lindi me 194