Rezultate te kerkimit per termin: +Piktorja

Meta: total 189 / total_found 189 / time 0.000 / keyword[0] piktorja / docs[0] 189 / hits[0] 296 /
Kamy, shkrimtari që i donte aq shumë gratë
  • 2017-06-07

Kamy, shkrimtari që i donte aq shumë gratë

Luan Rama Kur Alfred Kamy (Camus) redaktonte librin e tij të fundit, Le Premier Homme, (Njeriu i Parë, i botuar veçse para disa vitesh), i cili mbeti i papërfunduar, në fletoret e tij ai kishte shkruar: Jai quatres femmes à la fois et mène donc une vie vide, («Dashuroj katër gra njëherësh

Promovohen 4 vepra të shkrimtarit Besim Xhelili
  • 2016-11-26

Promovohen 4 vepra të shkrimtarit Besim Xhelili

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri Aleksandër Moisiu në bashkëpunim me Shoqatën Kulturore-Sociale Heles, Tiranë, organizuan përurimin e krijimtarisë së shkrimtarit dhe poetit tetovar me banim në Vjenë të Austrisë Besim Xhelili. U përuruan katër veprat e tij më

Historia e së resë që tallej për vetullat e trasha, tani është modele e suksesshme |FOTO
  • 2016-11-16

Historia e së resë që tallej për vetullat e trasha, tani është modele e suksesshme |FOTO

Transmetuar më 16.11.2016 - 07:42 Pasi u tall për vite të tëra në shkollë për shkak të vetullave të saj të trasha e të zeza, një 17- vjeçare nga Porto Riko me emrin Natalia Castellar, gjeti suksesin. Pikërisht n

No Pic available
  • 2016-10-19

Shoqata Japoneze e Artit nderon artistët më me influencë të vitit

Piktorja amerikane Cindy Sherman, skulptorja franceze Annette Messager, arkitekti brazilian Paulo Mendes da Rocha, muzikanti letonez Gidon Kremer dhe regjisori amerikan Martin Scorcese u shpërblyen me Çmimin prestigjioz japonez Praemium Imperiale. Çmimi u prezantua formalisht nga princi japonez H

Artisti i mureve të Tiranës që punon në Call Center
  • 2016-10-19

Artisti i mureve të Tiranës që punon në Call Center

Takohemi te djali që mban një lepurush në dorë? Vende të ndryshme në Tiranë kanë filluar të identifikohen me disa piktura të vizatuara në mure. Në një qytet si ky, ku mungon sistemi i adresave, përveç të tjerave këto punime mund të shërbejnë edhe si orientim. Djaloshi që qëndro

No Pic available
  • 2016-10-18

Ju ka marrë malli për Matilda Makoçin? Ja ku do ta shikoni sërish

Matilda Makoçi është cilësuar si meteori i skenës shqiptare. Aktorja e talentuar u tërhoq kinemaja në kulmin e shkëlqimit të saj. Skenës shqiptare ka kohë që i mungon eleganca e aktores simpatike të viteve 80-të. Por duket se aktorja do tu rikthehet shfaqjeve publike pas një largimi t

No Pic available
  • 2016-10-18

FOTOT/ Rikthimi i Matilda Makoçit, si duket tani aktorja

Matilda Makoçi do të rikthehet. Aktorja që prej shumë vitesh nuk ka dalë në asnjë ekran apo shfaqje ka vendosur të rikthehet në skenë. Është piktorja Natasha Bega që njofton rikthimin e Makoçit. Miqtë e mi përshëndetje! Ju ka marrë malli për Matilda Makocin? Me shumë dashuri p