Rezultate te kerkimit per termin: +Piramida

Meta: total 1000 / total_found 1790 / time 0.001 / keyword[0] piramida / docs[0] 1790 / hits[0] 2767 /
Kenia, një udhëtim që nuk e harron dot kurrë
  • 2017-02-08

Kenia, një udhëtim që nuk e harron dot kurrë

Udhëtim në zemrën e kontinentit të egër, Fisin Masai, aty ku njerëzimi ka mbetur siç ishte 1000 vjet më parë. Nga Blendi Fevziu Gjelbërimi i harlisur dhe cicërimat e zogjve janë e vetmja pamje që shfaqet përtej dritareve të Hotelit legjendar Norfolk, ndërtuar në 1905, simboli më i

Çfarë ka ndodhur më 28 janar?
  • 2017-01-28

Çfarë ka ndodhur më 28 janar?

1888 Në Dubrovnik, lindi Henrik Bariç – studioi në Graz dhe Vjenë, Austri (si shumë albanologë), dha mësime në universitete të ndryshme si Zagreb, Beograd, Sarajevë, para, gjatë, dhe pas Luftës së Dytë Botërore. Fusha e tij e studimeve ishte historia e gjuhëve indoevropiane. S

Koha e Berishës ka marrë fund, ai i prishi zgjedhjet në 94-n dhe që atëhere ka manipulime. PD të bëjë program, të mos merret akoma me komunizmin
  • 2017-01-28

Koha e Berishës ka marrë fund, ai i prishi zgjedhjet në 94-n dhe që atëhere ka manipulime. PD të bëjë program, të mos merret akoma me komunizmin

Kryetari i Partisë Lëvizja për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, ishte i ftuar këtë javë në Forumet UET, për një bashkëbisedim të gjerë me pedagogë dhe studentë, mbi rrugëtimin e Shqipërisë në këto 25 vite. Brenda së djathtës, për një pjesë simpatizantë të Partisë De

FOTOT/ Trazirat në Lushnjen e Mario Kempesit: Si nisën revoltat e vitit 1997 me poshtërimin e Tritan Shehut
  • 2017-01-26

FOTOT/ Trazirat në Lushnjen e Mario Kempesit: Si nisën revoltat e vitit 1997 me poshtërimin e Tritan Shehut

Në media këto ditë është rikthyer historia e trazirave të Lushnjes dhe poshtërimi që iu bë Tritan Shehut. Në librin e tij Shqipëria e re, publicisti amerikan Fred Abrahams, i cili ka kaluar një pjesë të jetës së tj në Tiranë si veprimtarë i të drejtave të njeriut, sjell gjit

Le ta hetojmë 21 Janarin, sipas versionit Berisha!
  • 2017-01-22

Le ta hetojmë 21 Janarin, sipas versionit Berisha!

Nga Mero Baze Ka një mënyrë më të lehtë dhe më të shpejtë për të hetuar 21 janarin, jo sipas denoncimit të ish- opozitës si vrasje shtetërore, por siç e ka thënë Sali Berisha, si grusht shteti. Sali Berisha ka bërë publike dy skenarë që nuk janë hetuar kurrë. Skenari i par

Bashkia e Tiranës nis diskutimet për shndërrimin e Piramidës në një qendër të zhvillimit të artit dhe kulturës
  • 2017-01-21

Bashkia e Tiranës nis diskutimet për shndërrimin e Piramidës në një qendër të zhvillimit të artit dhe kulturës

Piramida ose godina që u ndërtua si muzeu i ish-diktatorit do kthehet në një hapësirë funksionale për qytetarët dhe aktivitete e evente të natyrës artistike e kulturore. Bashkia e Tiranës ka diskutuar sot me arkitektë, artistë, studentë e teknicienë vizionin e saj për shndërrimi

No Pic available
  • 2017-01-20

Piramida u kthehet qytetarëve, Veliaj: Qendër kulturore, 24 orë e hapur

Bashkia e Tiranës nëpërmjet një plani konkret synon të kthejë Piramidën në një Qendër Kulturore të hapur 24 orë për qytetarët. Kryebashkiaku, Erion Veliaj mblodhi artistë, arkitektë dhe qytetarë, ndërsa prezantoi objektivat për ta kthyer godinën e  ndërtuar si Muze për dik